Zawód adwokata od wielu lat cieszy się ogromną popularnością. Jest to widoczne przede wszystkim w liczbie kandydatów, którzy co roku startują na kierunek prawo zarówno na uczelniach państwowych, jak i prywatnych. Nic w tym dziwnego, adwokat jest zawodem, który ma ogromną przyszłość, a osoby, które mają wiedzę, doświadczenie i kwalifikacje nie muszą obawiać się o zatrudnienie.
W Krakowie adwokaci z doświadczeniem mają ogromne możliwości. Choć w mieście funkcjonuje całe mnóstwo większych i mniejszych kancelarii, nieustannie powstają także nowe biura prawne, kancelarie i firmy zajmujące się obsługą prawną firm. Warto jednak mieć świadomość, że nie każda firma ma szanse na powodzenie i będzie dobrze radziła sobie na lokalnym, krakowskim rynku.
Co się liczy w zawodzie adwokata?
Dobry adwokat to nie tylko osoba, która zdobyła gruntowne wykształcenie i spędziła kilka lat na aplikacji. Aby dobrze radzić sobie w tym zawodzie, trzeba mieć sporo cech osobowości i charakteru, które są niejako predyspozycjami do pracy adwokata. Adwokat musi mieć ogromną wiedzę, doskonale radzić sobie ze wszystkimi nieustannie zmieniającymi się przepisami. Musi również znajomość prawa teoretycznego umieć wykorzystać na wiele sposobów w praktyce. Bardzo ważne jest również opanowanie, sumienność, dokładność, terminowość oraz umiejętność pracy pod presją czasu. W zawodzie adwokata doskonale radzą sobie osoby, które są bardzo komunikatywne, empatyczne, otwarte na problemy innych, a jednocześnie mają umiejętność logicznego i analitycznego myślenia oraz wyciągania wniosków. Te wszystkie cechy połączone ze zdobytym na studiach wykształceniem sprawiają, że adwokat doskonale poradzi sobie w pracy także z trudnymi i nietypowymi sprawami.
Jaka kancelaria ma szanse na powodzenie na rynku?
Na krakowskim rynku usług prawniczych nieustannie powstają nowe podmioty. Dużym zainteresowaniem cieszą się między innymi firmy, które zajmują się obsługą prawną różnego rodzaju przedsiębiorstw. W dzisiejszych czasach wiele firm nie może sobie pozwolić na stworzenie własnego działu prawnego czy zatrudnienie prawnika na etacie. Dobrym rozwiązaniem jest dla nich outsourcing usług prawniczych, czyli korzystanie z obsługi zewnętrznej firmy. Sporym zainteresowaniem cieszą się również kancelarie zajmujące się prawem rodzinnym czy majątkowym. Otwierając własną kancelarię adwokat powinien mieć świadomość, że warto mieć konkretną specjalizację w wybranym dziale prawa. Jeszcze lepiej, gdy w kancelarii będzie pracować kilku prawników, a każdy z nich będzie specjalistą w zakresie innego prawa. Dzięki temu można liczyć na większą liczbę klientów zainteresowanych różnymi sprawami. Łatwiej jest również prowadzić sprawy, w trakcie których potrzebna jest gruntowna i ścisła wiedza z różnych dziedzin prawa. Jeśli kancelaria będzie miała dobrych, sprawdzonych i doświadczonych prawników, wtedy może liczyć na powodzenie i rozwój także na trudnym, mocno wypełnionym i konkurencyjnym rynku w Krakowie.
Artykuł opracowany we współpracy z Kancelarią Prawną Butny https://kancelariabutny.pl/