Zawieszamy działalność – co zrobić z autem w leasingu?

michael-heuser-kNv2wy40YSs-unsplash

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z okresami dobrego prosperowania, ale również czasem zdarza się, że firma ma przejściowy zastój i przestaje zarabiać. Wtedy właściciel ma możliwość zawieszenia działalności gospodarczej, co pozwala zredukować niektóre koszty stałe. Trzeba jednak pamiętać, że w czasie zawieszenia wiele opłat będzie nadal obowiązywało.

Na zawieszenie działalności gospodarczej mogą sobie pozwolić właściciele firm, które nie zatrudniają pracowników, a więc osoby, które prowadzą jednoosobową działalność. Można również w drodze wyjątku firmę, która zatrudnia pracowników, ale jedynie wtedy, gdy przebywają oni na zwolnieniach macierzyńskich. W czasie zawieszenia działalności właściciel jest zwolniony z konieczności opłacania składek do ZUS, a także składania formularzy podatkowych i opłacania zaliczek na podatek dochodowy. Trzeba jednak mieć świadomość, że po upływie 30 dni od zawieszenia działalności tracimy też prawo do ubezpieczenia. Warto więc mieć prywatne ubezpieczenie medyczne, które przyda się w razie jakiejkolwiek choroby.

A co z ratami leasingowymi?

Jeśli zawieszamy działalność gospodarczą, musimy liczyć się z tym, że wiele kosztów i tak będziemy musieli ponosić. Związane są one przede wszystkim z koniecznością utrzymania firmy w gotowości do prowadzenia działalności. Nie będziemy więc zwolnieni z opłat abonamentowych za firmowe telefony czy internet. Jeśli mamy auto w leasingu na firmę, na czas zawieszenia działalności gospodarczej raty leasingowe nie ulegają zawieszeniu. Trzeba je regularnie opłacać zgodnie z obowiązującą umową. Nie da się więc zrobić oszczędności na firmowym samochodzie w leasingu nawet wtedy, gdy chwilowo nie jest nam potrzebny i nie przyczynia się do zarabiania i dobrego prosperowania firmy. Zanim więc działalność zawiesimy, musimy dobrze rozważyć, czy na pewno nam się to opłaci. Być może lepszym rozwiązaniem będzie szukanie nowych rynków zbytu czy zdobywanie nowych klientów, którzy pozwolą na przetrwanie przejściowego czasu kryzysu.

Co zamiast leasingu samochodowego?

Choć leasing aut na firmę jest jedną z najpopularniejszych form finansowania służbowych samochodów, nie oznacza to jednak, że jest to jedyna możliwość posiadania dobrej klasy auta firmowego. Ciekawą opcją może być również wynajem długoterminowy lub zbliżony do niego abonament na auto. Takie możliwości możemy dziś znaleźć w coraz większej liczbie firm oferujących różne typy samochodów na podstawie umów dopasowanych do indywidualnych potrzeb klientów. Jeśli interesuje nas Skoda abonament bądź wynajem samochodu każdej innej marki, możemy znaleźć ciekawe oferty aut, które na pewno będą przyczyniały się do lepszego prosperowania firmy, a także do budowania wizerunku przedsiębiorstwa dobrze prosperującego, prestiżowego i renomowanego. Gdy szukamy auta na firmę, pamiętajmy, że rata leasingowa, abonament czy opłata za wynajem będą stałym firmowym kosztem. Niekoniecznie dobrym rozwiązaniem będą więc samochody z górnej półki, za które opłaty będą równie wysokie. Przy leasingu czy wynajmie auta warto więc mierzyć siły na zamiary i wybierać takie opcje, na które firmę po prostu stać.