Zamki na weekend – które warto zwiedzić?

neuschwanstein-castle-467116_640

Aby zwiedzać ciekawe, atrakcyjne turystyczne miejsca, wcale nie trzeba wyjeżdżać za granicę. W naszym kraju wiele jest ciekawych kierunków podróży, w które warto wyruszyć na dłuższe i krótsze zwiedzanie. Ciekawym pomysłem jest zwiedzane polskich zamków – wybór jest tak duży, że na pewno przez długi czas nie zabraknie nam miejsc do odwiedzenia.

Polskie zamki warto zwiedzać podczas weekendowych wypadów. Zanim jednak wsiądziemy w pociąg czy samochód, warto dobrze zaplanować podróż, by w ciągu weekendu zwiedzić co najmniej kilka ciekawych miejsc. Dobrym pomysłem jest odwiedzenie zamku Bobolice, znajdujący się w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. To średniowieczny zamek położony na szlaku Orlich Gniazd, który ma wiele do zaoferowania dla turystów spragnionych zwiedzania. Warto zajrzeć na zamek bobolice cennik oraz przekonać się, co ciekawego można zobaczyć. Planując wypad na zamek dobrze jest też znaleźć sobie nocleg gdzieś w pobliżu. Obiekt znajduje się w tak urokliwym miejscu, że weekend z pewnością będzie udany.

Atrakcyjne zamki krzyżackie

Ciekawe dla zwiedzających i pełne wielowiekowej historii są tez zamki krzyżackie zlokalizowane w północnej i wschodniej Polsce. Najbardziej znanym i wyjątkowo imponującym jest oczywiście zamek w Malborku, który można zwiedzać o każdej porze roku. Na zwiedzanie warto zarezerwować sobie cały dzień, gdyż obiekt jest bardzo duży i zajmuje potężną powierzchnię. Sporo polskich zamków pełni dziś funkcję muzeów, dzięki czemu można nie tylko odwiedzić obiekt o wielowiekowej historii, ale również zapoznać się ze znajdującymi się w nim zbiorami. Duża część zamków z różnych okresów historycznych jest też obecnie hotelami czy pensjonatami. Można je więc nie tylko zwiedzać, ale również przenocować w ich murach. Wypoczynek w takim miejscu dostarczy z pewnością o wiele więcej wrażeń niż noclegi w nowoczesnych i eleganckich hotelach. Wiele zamków to dziś obiekty hotelowe na światowym poziomie, warto więc sprawdzić, jak wygląda wypoczynek z perspektywy średniowiecznej komnaty.

Zwiedzanie w wersji aktywnej

W wielu regionach Polski zamki można znaleźć w niedalekiej odległości od siebie. Miasta warowne budowano bowiem w takiej odległości, aby od jednego zamku do drugiego nie było dalej niż jeden dzień drogi na piechotę. Jeśli więc wsiądziemy na rower, można w ciągu jednego dnia zwiedzić kilka zamków, a jednocześnie poznać region o wiele bliżej niż z okna samochodu czy pociągu. Warto jednak pamiętać, że zwiedzanie na rowerze to atrakcja dla osób o dobrej kondycji i ze sporą siłą w nogach. Jeśli na rowerze jeździmy jedynie w warunkach miejskich, zwiedzanie zamków na dwóch kółkach może nie być najlepszym pomysłem. Pamiętajmy też, by mierzyć siły na zamiary i nie bić rekordów zwiedzania w weekend. O wiele lepiej jest wybrać jeden czy dwa zamki jako kierunek podróży, zamiast decydować się na weekendowy maraton po wszystkich tego typu obiektach w danej okolicy. Wtedy raczej niewiele czasu będzie na zwiedzanie i nie uda nam się poznać wszystkich uroków danego miejsca.