Zakwaterowanie dla studenta – akademik, stancja czy samodzielne mieszkanie?

mieszkanie

Studia to ten niezwykle ważny moment w życiu, kiedy większość młodych ludzi planuje się usamodzielnić. Wyjazd na studia do Krakowa, Warszawy czy innego dużego polskiego miasta wiąże się jednak z koniecznością znalezienia dla siebie odpowiedniego zakwaterowania. Studenci zasadniczo mają do wyboru trzy opcje: akademik, pokój na stancji lub samodzielne mieszkanie do wynajęcia. Podpowiadamy, które rozwiązanie wybrać.

Akademik – idealny wybór dla studentów o ograniczonym budżecie

Wynajem pokoju w akademiku to najlepszy wybór dla młodych ludzi, którzy dysponują bardzo ograniczonym budżetem. Pokoje studenckie charakteryzują się bowiem niską ceną oraz towarzystwem innych studentów danej uczelni. Do wyboru mamy pokoje jednoosobowe oraz wieloosobowe. Akademiki są także zazwyczaj korzystnie zlokalizowane, dzięki czemu łatwo z nich dojechać zarówno na uczelnię, jak i w inne części miasta.

Pokój w akademiku nie sprawdzi się jednak w przypadku każdego. Jest to bowiem opcja skierowana głównie do tych studentów, którzy lubią stałe towarzystwo innych osób oraz chcą czerpać maksimum przyjemności z życia studenckiego.

Stancja – namiastka własnego mieszkania dla oszczędnych

Wynajem samodzielnego pokoju w mieszkaniu przy rodzinie lub z innymi studentami to świetny wybór dla osób, które chcą z kolei zapewnić sobie większy spokój do nauki. W akademikach pomimo tego, że posiadają one wiele zalet, często trudno bowiem o skupienie oraz dobre warunki do nauki.

W takiej sytuacji osoby o ograniczonym budżecie powinny raczej rozważyć wynajęcie pokoju na stancji, który zapewni ich większy spokój niezbędny do skupienia się na studiach. Zaletą pokojów do wynajęcia dla studentów jest także ich przystępna cena, która często okazuje się być niewiele wyższa niż koszt wynajęcia pokoju studenckiego w akademiku.

Mieszkania do wynajęcia Kraków – idealne dla samodzielnych studentów

Ostatnią opcją jest wynajem samodzielnego mieszkania. Jest to zdecydowanie najpopularniejszy wybór wśród studentów, w końcu studia to idealny moment ku temu, aby wreszcie się usamodzielnić i samemu o sobie decydować. A taką właśnie możliwość daje nam wynajęte mieszkanie.

Jeśli chodzi o mieszkania do wynajęcia Kraków oraz inne większe polskie miasta dla studentów oferują ich ogromny wybór. Dają także swobodę i elastyczność, będą więc idealnym wyborem dla osób, które chcą się wreszcie usamodzielnić oraz uniezależnić od innych osób.

Wynajmując samodzielne mieszkanie studenci muszą się jednak liczyć z płaceniem odpowiednio wyższej kwoty. Czy opłaca się nieco dopłacić, aby cieszyć się własnym mieszkaniem, to zależy już od indywidualnych potrzeb każdego z nas. Warto jednak odpowiednio wcześniej rozeznać się w cenach za wynajem poszczególnych opcji zakwaterowania studenckiego i spośród nich wybrać tę, która będzie dla nas najlepsza.

Miejmy także świadomość, że jeśli chodzi o mieszkania do wynajęcia Kraków i inne polskie miasta oferują je w bardzo zróżnicowanych cenach. Warto zwrócić uwagę chociażby na mieszkania do wynajęcia Kraków na TabelaOfert.pl, gdzie często możemy natrafić na prawdziwe perełki, za których miesięczny wynajem zapłacimy niewiele wyższą kwotę niż np. za pokój na stancji.