Zajęcia dla niemowląt
Maluszki mające około 10 miesięcy mogą uczestniczyć w zajęciach, które nie trwają dłużej niż godzinę, z towarzyszeniem rodziców lub opiekunów. Dzięki obecności bliskich niemowlęta czują się bezpiecznie i, z pomocą prowadzących, mogą rozwijać swoje zdolności.
Świetnym pomysłem są zajęcia ogólnorozwojowe łączące zanurzenie w muzyce z próbami plastycznymi. Wspólne śpiewanie prostych piosenek, uczestnictwo w zabawach ruchowych przy akompaniamencie muzycznym oraz poznawanie kolorów i kształtów pobudza zmysły dziecka.
Kolejna propozycja również wiąże się z muzyką i jej odczuwaniem, a czerpie z metody E.E. Gordona – wybitnego amerykańskiego pedagoga i muzyka. Według niego to, czego dziecko uczy się w trakcie swoich pierwszych 5 lat życia, tworzy podstawę do całej późniejszej edukacji. Zajęcia umuzykalniające kładą nacisk na zabawy ruchowe przy akompaniamencie grających na żywo instrumentów, takich jak flet prosty, gitara, bongosy oraz powinny być prowadzone przez instruktorów z wykształceniem muzycznym. Dzieci są zachęcane do aktywnego słuchania, ale nie stawia im się żadnych sztywnych wymagań. Zajęcia dla niemowląt powinny przebiegać w łagodnej atmosferze.
Zajęcia dla rocznych dzieci
Roczne dzieci stają się niezmiernie ciekawe i otwarte na nowe doświadczenia. W trakcie zajęć umuzykalniających będą z chęcią naśladować prowadzących, próbując śpiewać i pląsać. Mogą uczestniczyć w warsztatach wspólnie z młodszymi kolegami, lecz lepiej nie proponować im zajęć w grupie dwu- i trzylatków, dużo bardziej rozwiniętych społecznie.
Zajęcia dla rocznych dzieci, oprócz rozwijających ruchowo i muzycznie, mogą zachęcać do kreatywnego tworzenia pierwszych dzieł sztuki: edukacja artystyczna w postaci zapoznawania z barwami i fakturami przebiega intensywniej niż u niemowląt. Roczniak pewniej zanurza paluszki w farbie i chętniej próbuje swoich sił w kierunku plastycznym.
Istotną kwestią jest możliwość wykonywania różnych czynności połączonych z dużą aktywnością ruchową, ponieważ dzieci, które niedawno nauczyły się chodzić, najczęściej uwielbiają biegać! Warto przychodzić z rocznymi dziećmi na przystosowane specjalnie dla nich koncerty muzyki poważnej, podczas których nie tylko wzmocnią swoje zdolności percepcyjne, ale także będą mogły wyrazić siebie poprzez ruch.
Zajęcia dla dwulatka
Dwulatki poznają już świat wykraczający poza opiekuńcze ramiona rodziców i poradzą sobie uczestnicząc samodzielnie w zajęciach w grupie równolatków. Zajęcia dla dwulatka mogą trwać nawet dwie godziny.
Głównym celem większości zajęć przeznaczonych dla tego przedziału wiekowego, a zwłaszcza warsztatów przygotowujących do przedszkola jest podbudowanie w dziecku rozwijających się więzi społecznych. Wspomniane warsztaty zawierają elementy zabaw ruchowych, logopedycznych, plastycznych i muzyczno-rytmicznych, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnienia współpracy w grupie.
Na szczególną uwagę zasługują zajęcia rozwijające aparat mowy, ponieważ już w tym okresie można wychwycić tendencję do zniekształcania poszczególnych głosek. Im wcześniej dziecko zacznie “gimnastykę buzi i języka” w formie zabawy, pod nadzorem logopedy, tym mniej problemów będzie musiało pokonać w kolejnych latach, aby wyćwiczyć poprawną wymowę.
Rozwój dwulatka znacząco wspomagają także zajęcia plastyczne, podczas których dzieci sięgają po nietypowe materiały o ciekawej fakturze, takie jak ryż, kasza lub mąka. Przenoszenie małych elementów na kartkę poprawia zdolności manualne, a pełna wolność twórcza pozwala na uzewnętrznienie swoich uczuć.
Po czym poznać wartościowe zajęcia?
Przede wszystkim zwróćmy uwagę na prowadzących – czy mają odpowiednie wykształcenie, jak sobie radzą z grupą maluchów itp. Istotną sprawą jest ponadto liczebność grupy, do której chcemy dołączyć naszą pociechę. Małe dzieci najbezpieczniej czują się w małych skupiskach i zbyt duża ilość uczestników zajęć może prowadzić do chaosu i wywołać niepotrzebny stres.
Wartościowe zajęcia mają wysoki poziom merytoryczny przy jednoczesnym uwzględnieniu potrzeb i ograniczeń dziecka. Pamiętajmy także o tym, aby dokładnie obejrzeć miejsce, w którym będą odbywać się warsztaty i sprawdzić, czy spełnia ono zasady bezpieczeństwa.
Artykuł powstał przy współpracy z Klubokawiarnią likeKonik