W jaki sposób zabezpieczyć lakier samochodowy przed zimą?

javygo-eFARULQPyCg-unsplash

Ochrona lakieru samochodowego jest niezwykle ważna w każdą pogodę. Szczególną uwagę warto poświęcić wyglądowi naszego auta przed sezonem zimowym. W zimie lakier jest bowiem narażony na szereg niszczących czynników. Im lepiej go zabezpieczymy przed nadejściem chłodów i opadów śniegu, tym lepiej będzie prezentował się na wiosnę.

W zimie lakier samochodowy jest narażony na działanie opadów śniegu, który następnie trzeba usuwać z powierzchni auta. W czasie odśnieżania mogą powstawać drobne rysy i zadrapania, które później trudno będzie usunąć. W sezonie zimowym bardzo szkodliwe jest również działanie soli drogowej oraz piasku, który jest wykorzystywany do posypywania chodników. Jeśli lakier nie będzie właściwie zabezpieczony, bardzo szybko pojawią się na nim efekty negatywnego działania tych czynników.

Odpowiednie mycie i pielęgnacja

Jeśli chcemy dobrze przygotować lakier samochodowy do sezonu zimowego, warto na wstępie pamiętać o regularnym myciu samochodu. Nie jest to jedynie kwestia estetyki i dobrego wyglądu, ale również usuwania z powierzchni karoserii wszystkiego, co może działać niszcząco i drażniąco. Samochód dobrze jest myć ręcznie lub na myjniach, w których wykorzystywana jest aktywna piana, a nie dosyć ostre szczotki, które mogą powodować zarysowania. Gdy decydujemy się na ręczne mycie, zadbajmy o odpowiednie akcesoria i środki czyszczące. Warto zaopatrzyć się w miękką gąbkę lub ściereczkę czy rękawicę z mikrofibry, a także specjalny szampon do karoserii. Najlepiej sprawdza się mycie na dwa wiadra – w jednym rozcieńczamy szampon, w drugim znajdować się powinna czysta woda do każdorazowego wypłukania środka myjącego zawierającego wszystkie zebrane zanieczyszczenia. Gdy auto jest umyte i wysuszone, kolejnym krokiem jest glinkowanie, czyli usuwanie drobinek piasku i zanieczyszczeń, których nie usunęło mycie. Dzięki temu pozbywamy się wszelkich drobinek, które mogą działać niszcząco na karoserię. Dobrym rozwiązaniem przed zimą może być również woskowanie auta, które korzystnie wpływa nie tylko na wygląd, ale również na odporność na wszelkie czynniki niszczące lakier.

Trwałe powłoki do ochrony lakieru

Przed nadejściem zimy dobrze jest również pomyśleć o trwałych powłokach zabezpieczających lakier przed kiepskimi warunkami atmosferycznymi, brudem, kurzem, rysami czy zadrapaniami. Taka ochrona lakieru samochodowego jest wyjątkowo skuteczna, a jednocześnie trwała i wytrzymała. W ofercie warsztatów samochodowych czy firm detailingowych możemy znaleźć powłoki hybrydowe, kwarcowe, ceramiczne oraz kevlarowe. Każda z nich jest unikalna i ma nieco inne właściwości, jednak działanie tych powłok jest w dużym stopniu dosyć podobne. Tworzą na karoserii warstwę ochronną, która stanowi doskonałą barierę przed kurzem, zanieczyszczeniami, działaniem mrozu, opadów, kwaśnych deszczów, a także promieniowania słonecznego. Tego rodzaju powłoki są również o wiele trwalsze niż zwykłe woskowanie czy pokrywanie preparatami do samodzielnego nałożenia. Warto więc pomyśleć o takiej inwestycji, gdyż zapewnia doskonały wygląd karoserii na długi czas.