Wypadek przy pracy – kiedy można o nim mówić? Na jakie uprawnienia może liczyć osoba poszkodowana?

lucian-alexe-p3Ip8U0eNNM-unsplash

Zdarzył Ci się wypadek podczas wypełniania obowiązków służbowych? Nie wiesz czy powiadomić o tym pracodawcę? Myślisz, że szef i tak uzna, że to Twoja wina? Sprawdź czym jest wypadek przy pracy i jak dochodzić swoich praw.

Wypadek przy pracy – co to jest?

Wypadek przy pracy – jak mówi ustawa z 2002 roku o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych – to zdarzenie nagłe, wywołane przyczyną zewnętrzną, którego skutkiem jest uraz lub śmierć pracownika. Wypadek ma miejsce podczas wykonywania obowiązków służbowych albo w drodze do pracy. Jak widać, aby można było mówić o wypadku przy pracy, nie musi się on wydarzyć bezpośrednio w firmie. Co ważne, wypadek przy pracy może przytrafić się zarówno na budowie, jak i w sklepie czy biurze.Kiedy nie można mówić o wypadku przy pracy?
Może się zdarzyć tak, że zwichnięcie kostki po wyjściu z domu do pracy zostanie uznane za wypadek przy pracy, ale zdarzenie, do którego doszło w bezpośrednim miejscu pracy już nie. Wszystko zależy od tego, czy wypadek zdarzył się podczas pełnienia obowiązków służbowych, np. jeśli uciąłeś sobie palec podczas czyszczenia maszyny, której nie wyłączyłeś, chociaż powinieneś to zrobić – to nie zostanie uznany wypadek przy pracy, gdyż nie dostosowałeś się do zasad BHP.

Procedury w związku z wypadkiem przy pracy

– Należy powiadomić pracodawcę o wypadku
– Świadkowie zdarzenia powinni na piśmie streścić przebieg zdarzenia
– Pracodawca musi udzielić poszkodowanemu pomocy, poprzez zabezpieczenie miejsca zdarzenia i natychmiastowego wezwania karetki czy lekarza – w zależności od potrzeby.
– Jeśli wypadek był poważny, to należy wstrzymać czasowo pracę
– Pracodawca wzywa „zespół powypadkowy”, którego celem jest zbadanie okoliczności wypadku. W skład zespołu wchodzi inspektor BHP, osoba, która ukończyła szkolenie BHP oraz specjalista spoza firmy.
Pamiętaj, że jeśli zdarzenie zostanie uznane za wypadek przy pracy, to otrzymujesz świadczenie wypadkowe w pełnym wymiarze i masz prawo do odszkodowania.