Wynajem auta. Co jest istotne?

pexels-photo-120049

Coraz więcej osób decyduje się na wynajem samochodu. Najczęściej podczas wyjazdów urlopowych. Samochód to wygodny środek komunikacji, którym można komfortowo poruszać się na krótszych i dłuższych odcinkach. Atutem tego środka lokomocji jest też fakt, że doskonale nadaje się on również i dla rodzin podróżujących z dziećmi.

Jeśli już mowa o wynajmie samochodu, zazwyczaj wypożyczalnia samochodowa może zaoferować niezbędne akcesoria, jak chociażby fotelik dla dziecka. Pamiętajmy jednak, że wypożyczenie samochodu wiąże się z dokonaniem pewnych formalności.

Co trzeba mieć przy podpisywaniu umowy?

prawo jazdy WarszawaPrzy dokonywaniu samej transakcji wynajmu auta musimy mieć ze sobą prawo jazdy oraz dowód tożsamości, który będzie potwierdzeniem danych zawartych w prawie jazdy. To jednak jeszcze nie wszystko. Wiadomo, że istotna jest płatność za wynajęty samochód. W tym przypadku wypożyczalnia samochodów wymaga albo karty kredytowej albo karty debetowej wypukłej. Już przy rezerwacji konkretnego samochodu na stronie internetowej wypożyczalni podajemy zarówno numer, jak i CVV karty. Zwykle kwota zapłaty jest blokowana na karcie aż do dnia wypożyczenia samochodu (bywają sytuacje, kiedy kwota jest pobierana od razu). Uwaga! Karta musi należeć do jednego z kierowców. Tutaj warto podkreślić, że wiele wypożyczalni preferuje tradycyjne karty kredytowe, jednak akceptowane są także karty debetowe z wypukłymi cyframi. Najlepiej upewnić się w konkretnej wypożyczalni, czy karaty debetowe są również akceptowane jako środek płatności.

Odbiór auta. Na co warto zwrócić uwagę?

Przy odbiorze auta należy zdecydowanie zwrócić uwagę na to, w jakim stanie technicznym się ono znajduje. Warto zrobić zdjęcia, zarówno w środku, jak i na zewnątrz pojazdu. Jeśli zauważasz jakieś szkodzenia, zarysowania itd. Od razu zgłoś je pracownikowi wypożyczalni, jeśli chcesz mieć pewność, że nie będziesz za nie odpowiadał. Sprawdź, jakie uszkodzenia i zarysowania zostały odnotowane w karcie samochodu. Kolejna kwestia to sprawdzenie ilości paliwa w baku. Z reguły wypożyczalnie podstawiają auta z pełnym bakiem i tego samego oczekują od nas przy odbiorze samochodu.

Zwrot auta. Co jest istotne?

Jednoznacznie należy ustalić termin zwrotu samochodu, aby później nie być zaskoczonym ewentualnymi opłatami za opóźnienia. Za każdym razem podpisywany jest protokół oddania auta. Nie zawadzi oczywiście zapytać pracownika wypożyczalni, czy z samochodem jest wszystko, jak należy. Przy wypożyczaniu samochodu wpłacana jest kaucja. Jeśli zwrot auta przebiega bezproblemowo, auto wraca w dobrym stanie, kaucja ta jest zwracana. Od razu otrzymujemy kwit potwierdzający, że kaucja zostanie odblokowana na koncie bankowym. Po kilku dniach możemy korzystać z zablokowanych uprzednio środków.