Wyjazd integracyjny, czy warto?

annie-spratt-QckxruozjRg-unsplash

Wyjazdy integracyjne to temat filmów, dowcipów i plotek biurowych. Jednocześnie, nie ma co ukrywać, że pracownicy je uwielbiają i traktują jako cenny benefit.

Czym jest wyjazd integracyjny?

Kilkudniowe wyjazdy były niegdyś domeną dużych korporacji, dziś chętnie organizują je nawet niewielkie przedsiębiorstwa. Jeśli dopiero znalazłeś pracę na Pracuj.pl i masz uczestniczyć w wyjeździe dopytaj, w jakiej formie się odbywa. Może on bowiem mieć wymiar wyłącznie rozrywkowy, łączyć się z konferencją, kursem czy szkoleniem. Przebieg wyjazdu zależy bowiem od szefów lub członków komisji socjalnych, w zależności od tego, z którego budżetu jest finansowany. Równie różne mogą być cele wyjazdu.

Poprawa relacji

Tam, gdzie są ludzie, są i problemy. Niezdrowa konkurencja, niesnaski i nieporozumienia, o których szef często nawet nie wie. Z czasem zaczyna być zdziwiony rotacją pośród pracowników i tym, jak wielu z nich regularnie śledzi oferty pracy u konkurencji. Wyjazd integracyjny, najlepiej w malownicze i ciekawe miejsce, pozwala na zakopanie wielu toporów wojennych. Gry i zabawy zespołowe organizowane w ramach wyjazdu służą integracji zespołu i budowie zdrowych relacji.

Wdrożenie nowych pracowników

Jeśli zespół dynamicznie się zmieniał, wzrosła liczba świeżo zatrudnionych, taki wyjazd to doskonały moment, aby zapoznać ich ze specyfiką firmy. Na gruncie prywatnym zdecydowanie szybciej zrozumieją istniejące relacje, poznają się ze sobą, ale i z zasadami funkcjonowania w firmie. Dla przełożonych to także test sprawdzający, czy dokonali właściwego wyboru kandydatów i czy pracownicy dobrze zasymilują się z firmą.

Budowanie wizerunku firmy

Nie ma co ukrywać, dla pracodawców to świetny sposób, aby pokazać konkurencji jak dobrze radzi sobie firma na rynku. To także dobry moment, aby pokazać jak dobrym i troskliwym pracodawcą się jest, szefem, który nie oszczędza i stara się dbać, aby pracownicy byli zadowoleni i zintegrowani. Praca to podstawa, ale motywacja do niej jest nie mniej istotna.