Wygoda czy funkcjonalność – co liczy się w pracy?

sidekix-media-zLT3VqWEgOQ-unsplash

W pracy najważniejsze jest oczywiście wykonywanie obowiązków zawodowych zgodnie z oczekiwaniami pracodawcy i tym, co mamy zapisane w umowie. Jednak nasza efektywność, kreatywność, a nawet motywacja i podejście do pracy mogą w dużej mierze wynikać z tego, jakie warunki mamy w biurze. Jeśli jest to biuro rodem z PRL-u, w którym królują niewygodne krzesła i paprotki, raczej nie będzie to wymarzone miejsce do codziennej pracy.

Warunki pracy w biurze powinny być w miarę możliwości wygodne. Oczywiście, wygoda w wersji biurowej różni się nieco od tej, jaką mamy we własnych domach. Nikt nam do biura nie będzie wstawiał miękkiej sofy czy innych mebli wypoczynkowych. jednak nie oznacza to, że mamy przez kilkanaście godzin dziennie męczyć się na niewygodnych krzesłach czy przy zbyt wąskich biurkach. Jeśli biuro jest kiepsko urządzone, niewygodne, niefunkcjonalne i pozbawione jakiejkolwiek ergonomii, raczej trudno wymagać od pracowników kreatywnej i wydajnej pracy. Właściciel firmy powinien więc nieco zadbać o wystrój wnętrza, który może bezpośrednio wpłynąć na jakość wykonywanej w firmie pracy.

Ergonomia i wygoda przede wszystkim

Meble biurowe, z których na co dzień korzystają pracownicy, powinny być przede wszystkim solidnie wykonane, eleganckie i wytrzymałe. Najlepiej od razu wybierać produkty pochodzące od sprawdzonych producentów, zamiast decydować się na najtańsze modele. Opcje z meblowych sieciówek najczęściej dobrze wyglądają przez kilka miesięcy, potem zaczynają tracić na wyglądzie i funkcjonalności. Wśród mebli biurowych, z perspektywy pracowników najważniejsze są odpowiednie biurka i krzesła biurowe. Biurko powinno mieć dosyć szeroki blat, aby można było na nim zmieścić komputer i wiele innych dokumentów. Dobrze by było, aby posiadało szuflady czy szafki, w których pracownik może trzymać swoje osobiste rzeczy. Koleją kwestią jest wygodne i ergonomiczne krzesło. Najlepsze będzie takie, które ma możliwość regulacji wszystkich elementów – od wysokości siedzenia, przez oparcie aż po podłokietniki. Takie krzesło pozwoli każdemu dopasować wysokość do indywidualnych potrzeb.

Miejsca do wypoczynku czy większych spotkań

W biurze powinno się znaleźć nie tylko miejsce dla pracowników, ale również przestrzeń do większych spotkań zarówno w gronie zespołu pracowników, jak i z klientami czy kontrahentami. Najlepiej wydzielić osobną salę czy chociaż przestrzeń konferencyjną, w której znajdzie się duży stół z krzesłami. W niektórych biurach w przestrzeniach konferencyjnych dobrze sprawdzają się też kanapy, które powinny być na tyle szerokie, by zmieściło się na nich sporo osób. Wygodna kanapa do biura to dobre rozwiązanie w tych miejscach pracy, w których często odbywają się grupowe narady, burze mózgów czy inne formy wspólnej pracy nad jakimś projektem czy zadaniem. Pamiętajmy jednak, by zarówno kanapy, jak i inne elementy wystroju były wygodne, łatwe do utrzymania czystości, solidnie wykonane i odporne na zniszczenia czy zabrudzenia. Dzięki temu wybrany mebel przez dłuższy czas będzie się prezentował jak nowy i będzie prawdziwą ozdoba biurowego wnętrza.