Wycieczka do Zakopanego – praktyczne wskazówki dla turystów z Krakowa

Czy-Zakopane-jest-ładne1-995x498

W kierunku Zakopanego przez cały rok ruszają mieszkańcy względnie pobliskiego Krakowa. Ci, którzy lubią wędrować, Ci którzy uwielbiają jeździć na nartach i jeszcze inni – interesujący się kulturą ludową. Czasem przybywają tu na jeden dzień, a czasem wynajmują hotel zakopane centrum i zostają dłużej. Zakopane jest bardzo popularne i w rezultacie często okazuje się dość drogim miejscem. Jest również zatłoczona w okresie letnim i zimowym, a zwłaszcza w Sylwestra. Jednak nic nie odstrasza Krakowian szukających natchnienia i wytchnienia w tym miejscu.

Poniżej znajdziesz kilka przydatnych wskazówek na temat tego, co warto wiedzieć przed wyjazdem do Zakopanego.

Jak dojechać do Zakopanego?

Jeśli chcesz dostać się do Zakopanego – ale nie chcesz jechać samochodem, najprostszym sposobem jest skorzystanie z autobusu. Z Krakowa, co pół godziny (od wczesnego rana do późnego wieczora) jeżdżą autobusy bezpośrednio do Zakopanego. Podróż zwykle trwa około dwie godziny i kosztuje około 20 złotych. Nie musisz się martwić o rezerwację biletu, chyba że jest to popularny czas wakacyjny – wtedy warto wykupić miejscówkę wcześniej. Krakowianie lubią spędzać długie weekendy w Zakopanem, więc przygotuj się na duży tłok w okresie:

  • 1 i 3 maja,
  • okolicy Bożego Ciała,
  • 15 sierpnia.

Jeśli możesz, to lepiej unikać odwiedzin w tym czasie. Alternatywnie, do Zakopanego można też dojechać pociągiem, ale podróż trwa zwykle dłużej niż 4 godziny i nie zawsze jest taniej lub wygodniej niż to, co oferuje autobus.

Chcesz zostać dłużej?

Żaden problem, bo w Zakopanem jest wiele miejsc noclegowych – znajdziesz z pewnością taki, jak lubisz: drogie hotele lub tanie noclegi. Jeśli rezerwujesz on-line, skorzystaj tylko z zalecanej usługi rezerwacji. Być może słyszałeś, że łatwo jest znaleźć miejsce na nocleg nawet po przyjeździe. Wiele osób czeka na turystów na dworcu autobusowym (i w okolicy) i pyta, czy ktoś potrzebuje zakwaterowania. Nie obawiaj się – czasem jest ich naprawdę dużo, zwłaszcza gdy przyjeżdża autobus z Krakowa. Zwykle to fajny pomysł na szybkie znalezienie taniego zakwaterowania.

Jeśli chodzi o zakwaterowanie w Zakopanem – musisz wiedzieć o jeszcze o kilku rzeczach. Nie oczekuj od razu podania ceny za jedną noc. Pewnie oferent zapyta ile osób  szuka pokoju i ile nocy tam spędzicie. Jeśli chcesz zostać na jedną noc, cena nie będzie dużo niższa niż niektóre oferty, które możesz znaleźć w usługach rezerwacyjnych. Zwykle oscyluje w granicach 100 zł. No chyba, że chcesz zostać na minimum kilka dni – wtedy już możesz zacząć się targować.

Kolejnym problemem jest lokalizacja. Zazwyczaj wszyscy mówią, że pokoje w ofercie są w centrum – ale niestety nie zawsze faktycznie oznacza to centrum, więc bądź ostrożny! Przygotuj mapę miasta i poproś o wskazanie adresu. Jeśli nie chcą tego zrobić, to dobrze jest od razu zakończyć rozmowę. Po dotarciu do domu, w którym prawdopodobnie zostaniesz, nalegaj na obejrzenie pokoju, łazienki i ewentualnie kuchni (jeśli chcesz z niej skorzystać). Upewnij się, że jest wszystko, czego potrzebujesz, a następnie potwierdź cenę za noc za osobę (lub za pokój).