Wybrać taksówkę czy parking przy lotnisku? Co taniej na przykładzie Balic?

the land

Dojazd na lotnisko, zwłaszcza z wieloma bagażami bądź dziećmi, może być sprawą nie lada kłopotliwą. Najwygodniej oczywiście dojechać samochodem. Tylko czy taka przyjemność nie wiąże się ze zbyt dużymi kosztami?

Taksówka i prywatny transport na lotnisko

Najbardziej bezproblemowym sposobem dotarcia na lotnisko jest taksówka bądź rezerwacja przejazdu u prywatnego przewoźnika (np. Uber). Zamawiamy samochód pod dom i bez zbędnego przemieszczania się z bagażami, dojeżdżamy pod sam terminal. Wygodnie i na tyle szybko, na ile pozwalają na to krakowskie korki. A ponieważ są spore, warto przed zamówieniem sprawdzić natężenie ruchu na drogach, np. na Google Maps – koniecznie w porze, w której będziemy jechać na lotnisko. Pozwoli to uniknąć niemiłych niespodzianek.

Opcja ta, dostępna jest dla każdego mieszkańca Krakowa, choć niestety cena za przejazd na lotnisko Balice będzie różnić się mocno w zależności od tego, skąd będziemy się przemieszczać. Ile kosztuje taksówka na lotnisko? Koszt przejazdu, ze względu na dość dużą odległość lotniska od centrum miasta waha się od 30 do 130 zł (w zależności od miejsca odjazdu i pory dnia). Lotnisko położone jest poza strefa miejską, co dodatkowo podnosi koszt transportu.

Nieco taniej kosztuje skorzystanie z oferty prywatnych przewoźników, nie będących korporacjami taksówkowymi. Taka „prywatna” taksówka na lotnisko to koszt również kilkudziesięciu złotych, ale dzięki aplikacji wiemy (mniej więcej), jaki będzie to koszt i można sprawdzić go jeszcze zanim zamówi się pojazd (to ile kosztować nas będzie taksówka na lotnisko pozostaje zazwyczaj wielką niewiadomą).

W obu przypadkach, komfort dojazdu samochodem na lotnisko Balice – czy to z centrum Krakowa czy z obrzeży – jest dość kosztowny. Czy mamy inną opcję?

Dojazd na lotnisko własnym samochodem i parking w Balicach

Opcją, którą rozważa coraz więcej pasażerów lotniska Balice jest przyjazd własnym samochodem i pozostawienie go na parkingu w pobliżu lotniska. Taka opcja zapewnia zarówno wygodny dojazd w obie strony, jak i bezpieczne pozostawienie samochodu na czas podróży. Niestety, wielu kierowców przerażają ceny parkingu Balice, które można znaleźć na oficjalnych cennikach lotniska. Czy da się jakoś obejść ten problem?

Rozwiązaniem jest prywatny parking Balice, czyli pozostawienie samochodu na jednym z licznych parkingów zlokalizowanych wokół lotniska (z każdej jego strony). W porównaniu do oficjalnego parkingu, koszt takiej usługi jest kilkukrotnie niższy, a jej jakość taka sama bądź wyższa. Warto pamiętać o tym, że oficjalny parking Balice to parking dozorowany, a pozostawiając auto na prywatnym parkingu obok lotniska, można zdecydować się na parking strzeżony.

Jaki jest koszt takiej usługi? Zależy on od czasu pozostawienia samochodu. Opcja jednodniowa to koszt w wysokości nawet zaledwie 10 zł. Przy pozostawieniu samochodu na okres 3 dni zapłacimy 20 zł, a przy tygodniowych wakacjach – 40 zł.* To niezbyt wygórowana kwota za komfort samodzielnego dojazdu na lotnisko, która nawet doliczając koszt zużytej benzyny, jest znacznie niższa niż dojazd na lotnisko Balice taksówką.

*Ceny na przykładzie parkingu Balice ParkujGo.pl