Apel włoskich lekarzy do kolegów po fachu – jak możemy uniknąć katastrofy?

coronavirus-4914028_640

Kilka dni temu lekarze z Włoch, którzy pracują w szpitalach w samym centrum epidemii, napisali apel skierowany do wszystkich lekarzy, kolegów po fachu w innych krajach. W swoim apelu potwierdzają, że do obecnie panującej sytuacji w ich kraju w głównej mierze przyczyniły się ich zaniedbania. Radzą co można zrobić, aby uniknąć tak fatalnej sytuacji w innych krajach, do których również już dotarł wirus.

 
W samych Włoszech sytuacja jest katastrofalna. Zarażonych jest tam już ponad 53 tys. osób. Ofiary śmiertelne są liczniejsze niż w Chinach, kraju z którego wirus się wydostał.

 
Apel lekarzy został opublikowany w czasopiśmie naukowym ‘NEJM Catalyst’. Autorami są lekarze: Mirco Nacoti, Maurizio Cereda, Luca Longhi ze szpitala Papa Giovanni XXIII w Bergamo.

 
Główne założenia apelu to:
– przeciążone szpitale, w których nie ma możliwości zapewnienia podstawowej opieki dla pozostałych pacjentów z innymi schorzeniami
– ludzie starsi umierają w szpitalach sami bez zapewnienia opieki paliatywnej
– błędem jest zakładanie, iż pandemia rozwinąć się może jedynie w kraju technologicznie nieprzygotowanym. Przykładem jest tu Lombardia, rejon bogaty, natomiast szpital, w którym pracują lekarze to bardzo nowoczesna placówka.

 

Na koniec włoscy lekarze ostrzegają przed przedwczesną rezygnacją z kwarantanny. Może to bowiem doprowadzić w ich mniemaniu do kolejnej fali zachorowań.