Wizualne pomoce dydaktyczne i ich rola w nauczaniu

Przechwytywanie

Jako nauczyciel prawdopodobnie rozumiesz, jak ważne jest zróżnicowanie materiałów dydaktycznych. W końcu od dawna wiadomo, że wiele osób uczy się inaczej. W szczególności Juniora pomoce dydaktyczne takie jak pomoce wizualne w nauce mogą mieć ogromny wpływ na sposób, w jaki uczniowie zachowują informacje. Chociaż słowa mogą być abstrakcyjne i trudne do zachowania, wizualizacje są zwykle bardziej konkretne i łatwiejsze do zapamiętania. Ponadto informacje przedstawione wizualnie są o wiele bardziej wciągające!

Pomoce wizualne do nauki mogą również wykraczać poza sferę zwykłych plakatów i prezentacji w klasie. Możesz także wizualnie ulepszyć dokumenty, takie jak:

• raporty postępów uczniów,
• plany lekcji,
• raporty z badań.

Oto kilka rodzajów pomocy wizualnych do nauki, które zaangażują uczniów i pomogą Ci efektywniej planować i prowadzić lekcje. Dołączamy również kilka wskazówek projektowych, które pomogą Ci rozpocząć.

Plakaty edukacyjne, które mają inspirować

Plakaty edukacyjne to klasyczna pomoc dydaktyczna, która może tchnąć życie w klasę. Wieszanie plakatów na ścianach w klasie nie tylko wprowadzi kolor do otoczenia, ale będą również pomocne dla uczniów. Przy projektowaniu plakatu korzystaj z kolorów, które pomagają wyróżnić informacje.

Inny edukacyjny plakat może wykorzystywać ikony do wizualizacji każdego typu ucznia. Plakat z takim układem może być przydatny do wprowadzenia uczniów w nowe lub obce pojęcia (na przykład słowa w języku obcym), ponieważ mogą skojarzyć każde słowo z ilustracją.

Infografiki edukacyjne, aby uprościć złożone informacje

Infografiki są doskonałym narzędziem w klasie, ponieważ mogą ułatwić zrozumienie złożonych informacji. Istnieje wiele różnych typów infografik, które możesz utworzyć, w zależności od informacji, które chcesz wizualizować. Na przykład, możesz stworzyć infografikę podsumowującą nowy temat, pokazującą oś czasu wydarzeń, wizualizującą statystyki, wyjaśniającą proces i nie tylko. Na przykład edukacyjna infografika może wykorzystywać kombinację wykresów, ikon i kreatywnego tekstu, aby przedstawić statystyki dotyczące nastolatków i mediów społecznościowych. Pomoce wizualne takie jak te mogą być pomocne dla uczniów, którzy mają problem ze zrozumieniem dużych liczb. Fajną rzeczą w infografikach jest to, że istnieje wiele podejść do ich stworzenia. Projekt nie musi być skomplikowany – po prostu musi być skuteczny. W wizualizacji danych kolor odgrywa większą rolę niż tylko dekoracja. Kolor może być również używany jako narzędzie do wizualizacji informacji.

Kreatywne prezentacje, aby zachęcić uczniów do lekcji

Na pewno nie chcesz być tym nauczycielem, który prowadzi nudną prezentację! Kreatywny szablon prezentacji może bardzo pomóc, aby powstrzymać uczniów przed chrapaniem w trakcie zajęć. Na początek wprowadź do projektu slajdu fajne kolory i kreatywne czcionki. Możesz także łączyć zdjęcia, wykresy i ikony, aby zilustrować koncepcje.