5 rzeczy, które musisz wiedzieć o parkowaniu w Krakowie

Parking przy lotnisku Kraków-Balice_800x600

Wybierasz się do Krakowa autem i nie wiesz nic o zasadach parkowania w ścisłym centrum? A może jesteś sporadycznym kierowcą, który rzadko wyprawia się na miasto samochodem? A może konieczność zmusiła Cię do pozostawienia pojazdu nieopodal lotniska Kraków-Balice? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o parkowaniu w Grodzie Kraka!

Parkowanie w Krakowie kosztuje

Należy założyć, że częściej jest ono płatne niż nie. Zwłaszcza w dni robocze. W weekendy duża liczba miejsc parkingowych nie nalicza opłat. Wówczas możemy spokojnie spędzić czas, nie martwiąc się przesadnie, że z każdą godziną nasz portfel uszczupla się o kolejne złotówki.

W każdym razie należy pamiętać, iż w Krakowie obowiązuje tzw. Obszar Płatnego Parkowania. Dotyczy on przede wszystkim terenów śródmiejskich, gdzie służby wydzieliły poszczególne strefy. Różnią się one położeniem od ścisłego centrum, a tym samym wysokością opłat za parkowanie. Jeśli mamy czas i chęci, przed udaniem się do centrum, możemy sprawdzić granice stref na stronie internetowej Zarządu Dróg Miasta Krakowa.

Uważaj na strefę ograniczonego ruchu

W Krakowie istnieje strefa ograniczonego ruchu. Oznacza to tyle, że istnieją w mieście obszary, po których nie możemy poruszać się własnym autem bez specjalnego zezwolenia. Złamanie zakazu może wiązać się z kilkuset złotowym mandatem.

Gdzie zatem nie powinniśmy zwracać naszych czterech kół? Przede wszystkim na Stare Miasto, a od niedawna również na Kazimierz. O tych obostrzeniach powinni pamiętać zwłaszcza turyści. Jeśli jednak mamy zezwolenie na poruszanie się po owej strefie, miejmy w pamięci, że również i tu płacimy za zaparkowanie naszego pojazdu.

W okolicach Lotniska Kraków-Balice znajdzie się parking, a na nim miejsce

Wycieczka na weekend? A może wyjazd w delegację? A może inne zdarzenie losowe, w wyniku którego zmuszeni jesteśmy odbyć podróż samolotem? O ile dotarcie do lotniska dla zmotoryzowanych to pestka, o tyle sen z powiek może spędzać myśl o pozostawieniu własnego auta na parkingu na nieco dłuższy czas.

Tymczasem nie powinniśmy się zbytnio tym przejmować. Tym bardziej, że w bliskim sąsiedztwie Lotniska Kraków-Balice parking znajdziemy bardzo łatwo. Jeśli dobrze się rozejrzeć, nie trudno dostrzec informacje o bezpiecznych i całodobowo strzeżonych parkingach.

Za parkowanie w płatnej strefie zapłacisz telefonem

Za parkowanie w obszarze płatnego parkowania musimy płacić od poniedziałku do soboty w godzinach między 10:00 a 20:00. Mamy do dyspozycji trzy sposoby płatności za tę usługę. Możemy pobrać bilet z parkometru, możemy również nabyć specjalny abonament, a jeśli lubimy podążać za technologicznymi nowinkami, warto skusić się na płatność poprzez aplikację na telefon komórkowy.

Płatność za postój w obszarze płatnego parkowania uiścimy za pośrednictwem znanych aplikacji jak SkyCash czy moBILET. Jeśli natomiast korzystamy z mPay, Pango czy ePark, również bez problemu opłacimy nimi nasz postój.

Zawsze możesz zostawić auto na parkingu P+R

Ponieważ ruch samochodowy jest dosyć duży, a jakość powietrza nie napawa optymizmem, władze miasta postanowiły zachęcić mieszkańców do korzystania z komunikacji miejskiej. Idea parkingów P+R (Parkuj i Jedź) to wyjście naprzeciw oczekiwaniom osób dojeżdżających samochodami. Dzięki takiemu rozwiązaniu mogą docierać do większych węzłów komunikacyjnych, gdzie po zaparkowaniu własnego pojazdu, przesiadają się do środków transportu publicznego.

Dodatkowo, jeśli jesteśmy posiadaczami kart, na których zakodowany jest długookresowy bilet na komunikację miejską, z parkingu P+R skorzystamy bezpłatnie. W innym wypadku poniesiemy opłatę, która może okazać się dobrą inwestycją zwłaszcza wtedy, gdy chcemy uniknąć miejskich korków.