Sprzęt do wideorozmów – w jaki sposób dobrać odpowiedni?

surface-HJgaV1qjHS0-unsplash

Wideorozmowy jeszcze do niedawna kojarzyły się wyłącznie z wielkimi korporacjami i rozmowami na szczycie. W ostatnich latach zaczęły być jednak powszechnie wykorzystywane praktycznie we wszystkich firmach, a ostatnio także do zdalnej edukacji, prowadzenia szkoleń czy organizacji konferencji. Aby jakość komunikacji realizowanej w takiej formie była na odpowiednim poziomie, warto zainwestować w dobry, profesjonalny sprzęt.

Prowadzenie rozmów video nie jest w dzisiejszych czasach niczym skomplikowanym. Można je prowadzić praktycznie na każdym smartfonie, tablecie czy laptopie. Połączenia video są wygodne, sprawdzają się o wiele lepiej niż połączenia wyłącznie głosowe. Gdy widzimy naszego rozmówcę, możemy polegać nie tylko na głosie, ale również na sygnałach niewerbalnych, mimice i innych elementach, których nie widzimy w czasie rozmowy przez telefon. Co więcej, video rozmowa jest wygodna w czasie wirtualnych spotkań większych grup ludzi. Dzięki temu wszyscy mogą się widzieć i w razie potrzeby zabrać głos w dyskusji. Telekonferencje z wieloma osobami przez telefon bywają skomplikowane, zwłaszcza gdy są prowadzone między osobami, które niezbyt dobrze się znają i nie są w stanie rozpoznawać siebie po głosie.

Wybierz dobrej jakości sprzęt

Choć wideorozmowy na smartfonach czy tabletach są idealne na co dzień, warto mieć świadomość, że profesjonalne, zawodowe kontakty wymagają również nieco lepsze oprawy. Dlatego warto zainwestować w dobry sprzęt, mikrofony czy nawet lepszej klasy kamery, które pozwalają na przeprowadzenie online rozmowy tak samo sprawnej, jakby była realizowana na żywo. Wybierając mikrofon do prowadzenia wideorozmów, zwracajmy uwagę przede wszystkim na jego parametry techniczne oraz funkcjonalność. Mikrofon powinien być bardzo czuły, a jednocześnie eliminować wszelkie szumy i zakłócenia. Dzięki temu jakość komunikacji będzie na o wiele lepszym poziomie niż przy użyciu standardowego mikrofonu, jaki jest wbudowany w telefonie czy w laptopie. Podobnie jest w przypadku kamer – jeśli mamy do przeprowadzenia ważne szkolenie, konferencję online czy inne spotkanie wymagające dużej dawki profesjonalizmu, wybierajmy sprzęty, które doskonale sobie poradzą w każdej sytuacji.

Nie warto oszczędzać na jakości

Jeśli wideorozmowy są elementem naszej codziennej pracy czy prowadzonej działalności, inwestujmy w sprzęt, który nie będzie nam sprawiał żadnych kłopotów w czasie użytkowania. Choć możemy oczywiście mieć pokusę, aby kupować urządzenia kierując się kryterium ceny, w rzeczywistości nie jest to dobre rozwiązanie. Słabej klasy urządzenia mają to do siebie, że mają słabsze także parametry techniczne, są mniej funkcjonalne i wydajne. Istotną kwestią jest także fakt, że słaby sprzęt nie jest aż tak długowieczny jak urządzenia profesjonalne, które zapewniają komfort użytkowania. Warto inwestować w rozwiązania pochodzące od renomowanych i sprawdzonych producentów. Zanim zdecydujemy się na konkretny model, dobrze jest również poczytać opinie o produkcie, jego parametrach i innych ważnych kwestiach, jakie zamieszczane są przez użytkowników w sieci. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie nam podjąć decyzję niż tylko po przeczytaniu tego, czym chwali się producent na swojej stronie internetowej.