Weekend w Małopolsce? Podpowiadamy, co koniecznie musisz zobaczyć!

weekend-w-malopolsce-krakow

Weekend w Małopolsce? Podpowiadamy, co koniecznie musisz zobaczyć!

Weekend zbliża się wielkimi krokami, a Ty wciąż nie wiesz, jak go spędzić? Weekend w Małopolsce to odpowiedź na Twoje rozterki! Bez względu na to, czy chcesz zwiedzić najważniejsze zabytki tego regionu, czy preferujesz spędzanie czasu na łonie natury, czy też marzy ci się dzień pełen atrakcji z rodziną w Małopolsce znajdziesz to wszystko, a nawet więcej! Zapraszamy do poniższego miniporadnika dotyczącego miejsc, które warto odwiedzić w południowej Polsce.

Małopolska na weekend – dlaczego warto się tu wybrać?

Choć nazwa Małopolska z historycznego punktu widzenia odnosi się do obszaru obejmującego dzisiejszy teren kilku województw: małopolskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, podkarpackiego, łódzkiego, mazowieckiego i śląskiego, obecnie terminu tego używa się jako synonim województwa małopolskiego. Nic w tym dziwnego to właśnie będący stolicą całego województwa Kraków od wieków jest także najważniejszym puntem całej historycznej krainy, jaką była Małopolska, a znajdujące się w jego otoczeniu miejscowości i zabytki na stałe wyznaczyły trasę najważniejszych atrakcji regionu.

Bo i jest tu co zwiedzać Małopolska posiada niezwykle bogatą historię oraz zapierające dech w piersiach skarby natury, co znajduje odzwierciedlenie w ogromnej ilości miejsc, jakie można tu zobaczyć. Co jednak najważniejsze, miejsca te są ogromnie zróżnicowane począwszy od historycznych zabytków gromadzących tłumy turystów, przez dzikie i wyniosłe górskie szczyty, po atrakcyjne parki rozrywki. Wszystko to sprawia, że bez względu na to, w jaki sposób chcesz wypocząć, na pewno znajdziesz ciekawe miejsca i atrakcje, które Ci na to pozwolą. Weekend w Małopolsce to nieskończona możliwość odrywania, jak ciekawe miejsca kryje ta część kraju!

Przykłady pomysłów, jak spędzić weekend w Małopolsce, znajdziesz tutaj.

Zabytki kultury, czyli co każdy zobaczyć powinien

Jeśli jesteś nastawiony na pozwanie historii i kultury naszej ojczyzny, Małopolska to najlepsze miejsce, w którym te plany zrealizujesz! Niemal każde miejsce, zabytek czy obiekt niesie tu ze sobą jakąś historię gdybyś chciał odwiedzić je wszystkie, jeden weekend byłby zdecydowanie niewystarczający. Punktem obowiązkowym na mapie każdego powinien być jednak Kraków dawna stolica Polski, siedziba królów i możnowładców. Tutaj koniecznie należy zobaczyć Katedrę Wawelską i Kościół Mariacki, warto również przejść się Rynkiem Głównym oraz klimatycznymi uliczkami Starego Miasta, słuchając przy tym hejnału z Wieży Mariackiej.

Jeśli jesteś w Małopolsce, warto wybrać się do innego znanego, a przy tym nieodległego od Krakowa miejsca Kopalni Soli w Wieliczce. Ta słynna kopalnia kryje w sobie wiele urokliwych miejsc, które pomogą nam wyobrazić sobie, jak wyglądało wydobywanie soli w dawnych czasach. Zwiedzanie tego miejsca to wspaniała lekcja historii, a przy tym ogromna frajda! Ciekawe miejsca i atrakcje w Małopolsce na tym się jednak nie kończą kolejne z nich opisujemy poniżej.

park-rozrywki-energylandia

Parki rozrywki – atrakcje dla całej rodziny

Jeśli masz ochotę w weekend na odrobinę szaleństwa i dobrej zabawy, Małopolska również oferuje miejsca, w których jest to możliwe! Szczególnie chętnie odwiedzanym miejscem w tym kontekście jest Energylandia sławny na całą Polskę park rozrywki, oferujący moc atrakcji dla osoby w każdym wieku. Szalone roller coastery, oferujący wodne atrakcje Water Park czy też wypełniona postaciami doskonale znanymi najmłodszym Bajkolandia to tylko nieliczne przykłady na miejsca, które warto tu zobaczyć. Jeśli jednak okaże się, że to dla nas za mało, warto pojechać do pobliskiej Zatorlandii znanej z Parku Dinozaurów, a także do Inwałd Parku, w którym znajdziemy tak niezwykłe miejsca jak Park Miniatur czy żywy Ogród Jana Pawła II.

Relaks na łonie natury

Powyższe atrakcje to jednak nie wszystkie warte zobaczenia miejsca w Małopolsce. Jeśli chcesz w weekend odpocząć, wyciszyć się i naładować akumulatory na kolejny tydzień, doskonałym rozwiązaniem jest spędzenie tego czasu w kontakcie z naturą a piękne miejsca to coś, z czego Małopolska bez wątpienia słynie. Od razu nasuwają się na myśl w tym kontekście wspaniałe pasma górskie Tatry i Beskidy, które kuszą swoim dzikim pięknem oraz niedostępnością.

Góry to jednak nie jedyne naturalne atrakcje, jakie warto zobaczyć, jeśli spędzamy weekend w Małopolsce. Region ten słynie bowiem z wyjątkowej przyrody oraz niespotykanych w innych częściach kraju gatunków zwierząt oraz okazów roślin. Część z nich można zobaczyć w parkach narodowych, których jest w tym województwie aż sześć. Także nasze parki krajobrazowe to z pewnością miejsca, które warto odwiedzić, by przekonać się, jak wspaniała jest przyroda w Polsce i jak piękne miejsca się w niej znajdują.

gory-w-malopolsce

Weekend w Małopolsce – podsumowanie

Bywa często, że w poszukiwaniu niezwykłych atrakcji jeździmy w odległe zakątki świata, nie wiedząc, jak interesujące miejsca kryje nasze najbliższe otoczenie. Doskonałym przykładem atrakcyjności naszego kraju jest Małopolska region, który powinien odwiedzić każdy ze względu na niezliczoną ilość zabytków ważnych dla naszej historii i kultury, a także na ogromną liczbę znajdujących się tu atrakcji. Bez względu na to, czy należysz do osób, które szukają szalonej rozrywki, czy też pragną zobaczyć miejsca o doniosłym znaczeniu kulturowym w Małopolsce znajdziesz miejsce, które bez wątpienia umożliwi Ci spędzenie czasu w najlepszy możliwy sposób. Weekend w Małopolsce to gwarancja, iż odpoczniesz, a przy okazji poznasz fascynujące i niezwykle ciekawe miejsca!