W jakim stanie są nawierzchnie na polskich drogach?

Zdjęcie do artykułu nr 15

Nawierzchnie na polskich drogach nie znajdują się w dobrym stanie. Oznacza to, że na wielu drogach nie jest trudno o wypadki komunikacyjne, w których ofiarami są niewinni ludzie. Oczywiście do wypadków dochodzi nie tylko z winy złego stanu dróg, ale też niedostosowania prędkości do panujących warunków atmosferycznych, czy też wsiadania za kierownicę po alkoholu. Stan dróg w Polsce budzi jednak wiele zastrzeżeń, dlatego też ludzie rzadko jeżdżą bocznymi drogami, ponieważ pełno jest tam dziur i można uszkodzić zawieszenie w swoim samochodzie.

To na pewno bardzo ryzykowna opcja zwłaszcza dla posiadaczy nieco bardziej luksusowych aut, dlatego też z pewnością warto zdawać sobie sprawę z tego, jakimi drogami kierowca będzie poruszał się w trakcie podróży, aby nie naraził siebie na niebezpieczeństwo. Jeśli chodzi o autostrady oraz drogi ekspresowe, z nimi wszystko jest w porządku, dlatego poruszanie się po nich nie powinno nikomu sprawić dużych problemów.

Czy będą zmiany na lepsze?

Cały czas powstają nowe drogi, które są już w dużo lepszym stanie niż te, które istnieją. Oczywiście wiele zależy od tego, jak przebiega budowa dróg, kto za to odpowiada oraz jakie materiały budowlane są wtedy wykorzystywane. Jeśli nie są to materiały najwyższych lotów, to nie można oczekiwać tego, że droga po pewnym okresie użytkowania nie będzie uszkodzona. Z pewnością pojawią się na niej jakieś awarie i będzie to zagrażało bezpieczeństwu kierowców.

W wielu regionach Polski drogi są odnawiane, ubytki są niwelowane, jednak często w mniejszych miejscowościach brakuje na to pieniędzy i rozwiązania problemu nie ma, nie zanosi się na to, że będzie. Widać więc wyraźnie, że trzeba podróżować rozsądnie, aby nie narazić się na jakieś ryzykowne trasy. Uszkodzenie samochodu to najmniejsze zło, ponieważ podróżując drogami w złym stanie technicznym można narazić się na utratę zdrowia lub też nawet życia. Budowlańcy pracują nad tym, aby drogi wyglądały coraz lepiej, jednak dużo w tej kwestii zależy od rządu oraz władz miast.

Jak poradzić sobie z problemem?

Umiejętne poradzenie sobie z problemem to bardzo ważna rzecz, ponieważ dzięki temu kierowcy zabezpieczą się przed wypadkami. Oczywiście istnieją pewne sposoby, zawsze można na swój telefon pobrać specjalne aplikacje, które informują kierowców, jaki jest stan drogi w danym regionie, czy występują tam jakieś utrudnienia w ruchu, itd. Warto bazować też na opiniach kierowców poruszających się po drogach, które pojawiają się na forach internetowych i dostęp do nich ma się darmowy. Wtedy będzie omijało się trasy, na których stan dróg jest katastrofalny i można sobie tam jedynie zaszkodzić. Odpowiednie gospodarowanie środkami finansowymi przez rząd może załatwić sprawę, jednak dróg znajdujących się w złym stanie technicznym jest tak dużo, że w najbliższej przyszłości kłopot z nimi na pewno nie zostanie w stu procentach wyeliminowany. Trzeba się więc przygotować na trudne warunki jezdne, jeśli będzie chciało się pokonać samochodem całą Polskę.

Więcej informacji

Zobacz, czym charakteryzuje się asfalt na zimno – więcej informacji o budownictwie drogowym i produktach używanych podczas budowy i remontów dróg znajdziesz na stronie czd.com.pl