Urządzenia elektryczne narażone są na poważne uszkodzenie w przypadku wystąpienia przepięć. Mogą być one wynikiem awarii instalacji lub samych urządzeń, a także wyładowań atmosferycznych w pobliżu budynku. Przepięcia mogą zagrażać także życiu, dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób skutecznie się przed nimi chronić.
W jaki sposób powstaje przepięcie?
O przepięciu można mówić wtedy, gdy do instalacji elektrycznej dostaje się ładunek prądu, który wielokrotnie przekracza jej wytrzymałość. Jest to krótkotrwały, ale bardzo silny ładunek, dlatego jest tak niebezpieczny. Natychmiastowy wzrost napięcia sprawia, że uszkodzeniu ulegają wszystkie urządzenia, które są podłączone do instalacji poprzez klasyczne kontakty oraz komputerowe gniazdo RJ45.
Przepięcie elektryczne może powstać zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Pierwsza sytuacja związana jest z wyładowaniem atmosferycznym oraz piorunem uderzającym w budynek lub jego najbliższe otoczenie. Przepięcia wewnętrzne są natomiast wywoływane nieprawidłowym uruchomieniem lub działaniem urządzeń.
Jak zadbać o bezpieczeństwo urządzeń elektrycznych?
Jednym ze skutecznych zabezpieczeń, jakie można zastosować, jest listwa przeciwprzepięciowa. Chroni ona urządzenia, które są do niej podłączone przed nagłymi skokami napięcia. W momencie ich wykrycia wyłącza się automatycznie. Dzięki temu skutecznie zabezpiecza sprzęt przed negatywnymi konsekwencjami przepięć.
W budownictwie mieszkaniowym oraz niewielkich lokalach komercyjnych bardzo często stosuje się również bezpieczniki nadprądowe. Montuje się je w rozdzielnicy, a w momencie pojawienia się nagłego skoku napięcia, odcinają one dopływ prądu. Dzięki temu zwarcie nie jest rozprowadzane dalej po instalacji elektrycznej.
Ochrona urządzeń elektrycznych przed skutkami przepięć zewnętrznych i wewnętrznych ma bardzo duże znaczenie. Pozwala uniknąć problemów wywołanych nagłymi skokami napięcia, które mogą doprowadzić do poważnej awarii, a bardzo często również do całkowitego zniszczenia sprzętów elektrycznych.