Ukraińcy ratują małopolską gospodarkę. Zatrudnienie znajdują w różnych branżach

pexels-photo-1267338

Kraków, podobnie jak inne duże polskie miasta, przyciąga Ukraińców. W tym mieście mieszka już ich nawet 70 tysięcy, bo stanowi wynik porównywalny jedynie z Warszawą – a jest to miast dwukrotnie większe. Chęć przyciągnięcia kolejnych osób z Ukrainy w Krakowie i całej Małopolsce spowodowana jest tym, że stanowią oni siłę napędową gospodarki tego województwa – przyczyniają się do rozwoju firm i zostawiają niemałe podatki. Korzystając z danych firmy WorkBalance wynajmującej pracowników z Ukrainy, przypatrzymy się, w jakich branżach najczęściej znajdują zatrudnienie.

Sytuacja Ukraińców w Krakowie

Kraków, podobnie jak inne większe aglomeracje miejskie, jest jednym z regionów, w którym Ukraińcy są najwyżej opłacani, choć dalej jest to wynagrodzenie odrobinę niższe niż średnia osiągana przez Polaków. Lokalny urząd skarbowy przyznaje, że wpływy podatkowe od Ukraińców i Polaków są mniej więcej podobne. Szacuje się, że średnio dzięki jednemu pracownikowi do kasy miasta wpływa około 2,5 tysiąca złotych rocznie. Przy kilkudziesięciu tysiącach pracowników sumy te są milionowe. Wysokie zarobki i dobra integracja ze społeczeństwem małopolskim przekłada się również na liczbę kupowanych przez Ukraińców nieruchomości w Krakowie – w 2016 roku ta nacja po raz pierwszy przegoniła pod tym względem Niemców i Brytyjczyków.

Popyt na ukraińskich pracowników w Małopolsce

Operujące w Małopolsce agencje pracy tymczasowej nie zauważają wielkich wahnięć w przypadku popytu i podaży na pracowników zza naszej wschodniej granicy. Artur Zięba z firmy WorkBalance wskazuje, że rynek nie jest jeszcze zaspokojony i popyt w dalszym ciągu jest większy niż podaż. Wskazuje też, że część z pracowników ukraińskich w Małopolsce wykazuje chęci do podjęcia pracy w pobliskiej Słowacji i Czechach.

Jeśli chodzi o strukturę zatrudnienia, Kraków nie odbiega zbytnio od innych regionów Polski. Wciąż największa liczba zatrudnionych odnotowywana jest w produkcji, budownictwie oraz sezonowych pracach w rolnictwie i sadownictwie. Na korzyść tego miasta przemawia jednak struktura płciowa zatrudnionych tu Ukraińców. O ile w skali całego kraju przeważają młodzi mężczyźni, o tyle w Krakowie proporcje są równe. Zatrudnienie w stolicy Małopolski kobiety znajdują w zawodach takich, jak kosmetyczna, fryzjerka, sprzedawczyni, czy opiekunka do dziecka. Dodatkowo kobiety, które decydują się na założenie własnego biznesu, mogą zaoferować bardzo konkurencyjne stawki, czym napędzają konsumpcję.

Coraz więcej wykształconych Ukraińców w Krakowie

Kraków przyciąga również osoby, które decydują się na stałe zatrudnienie na terenie Polski, a które wcześniej wykonywały pracę tymczasową. Kształci się tutaj także coraz więcej młodych ludzi – krakowskie uczelnie zdołały pomieścić aż 8 tysięcy ukraińskich studentów. W takim przypadku nikłe są szanse na to, by te osoby powróciły na stałe do swojej ojczyzny. Przyjmuje się, że podejmą one stałe zatrudnienie w Polsce i będzie to zatrudnienie wysoko opłacane. – W Polsce coraz widoczniej pozbywamy się mitu dotyczącego Ukraińców wykonujących najprostsze fizyczne prace. Wzrasta popyt na pracowników z wyższym wykształceniem, bo częściej przywiązują się oni do jednego miejsca pracy i inwestycja w takiego pracownika się opłaca. Prace tymczasowe chętniej podejmowane są przez specjalistów zawodowych – komentuje ten fakt specjalista WorkBalance, Artur Zięba.

Ekonomiści oceniają, że wraz ze wzrost liczebności ukraińskiej w Polsce będzie wiązał się z jeszcze większym napływem tej nacji. Spowodowane jest to przede wszystkim tym, że odpływ fizycznej i wysoko wykwalifikowanej siły roboczej z Ukrainy spowalnia jej rozwój gospodarczy, co z kolej wywołuje jeszcze większą falę emigracyjną.

Opracowano z firmą https://skuteczni.pl