Terapia fala uderzeniowa.

benyamin-bohlouli-e7MJLM5VGjY-unsplash

 

Czy fala uderzeniowa jest nowym wynalazkiem?

Terapia falą uderzeniową nie jest nowym wynalazkiem. W 1938 roku niemiecki badacz Walter Hippmann zasugerował, że fale uderzeniowe powodują zarówno strukturalne jak i funkcjonalne zmiany w komórkach. Stwierdził on, że fale uderzeniowe działają na bakterie, komórki szpiku kostnego i komórki tkanki łącznej. Jako źródło fal uderzeniowych wykorzystano falę uderzeniową z eksplozji, którą następnie zogniskowano w określonym kierunku za pomocą wklęsłego reflektora. W tamtym czasie wyniki można było uzyskać tylko in vitro (tzn. w probówkach) z wykorzystaniem próbek martwych komórek lub komórek zaatakowanych przez wirusy i guzy nowotworowe, aby udowodnić skuteczność w tych stanach patologicznych .

Historia leczenia falą uderzeniową https://fala-uderzeniowa-krakow.pl/ rozpoczęła się więc dość wcześnie, ale rozwój terapia falą uderzeniową nie była zbyt szybka. Dopiero w 1980 roku fale uderzeniowe były w stanie ożywić zainteresowanie wśród badaczy, kiedy Martin Schwartz i Theodor Henschke wprowadzili terapię falą uderzeniową głęboko zakorzenionych tendinopatii. Jednak dopiero w 1985 roku metoda ta została zaprezentowana na pierwszym kongresie poświęconym wyłącznie terapii falą uderzeniową dla zastosowań nieortopedycznych Koncepcje .

Rok później fale uderzeniowe zaczęto stosować do innych rodzajów bólu mięśniowo-szkieletowego.

Terapia falą uderzeniową ewoluowała przez lata w celu poprawy wyników pacjenta. Opracowano kilka urządzeń, między innymi urządzenie Dornier HM3 , które wykorzystuje wysokociśnieniowe fale uderzeniowe generowane przez eksplozję wodoru do leczenia uszkodzeń tkanek twardych, takich jak złamania kości, zapalenie kości i stawów i niektóre rodzaje zapalenia ścięgien.

Fala uderzeniowa jest falą ciśnienia, która przemieszcza się w organizmie poprzez naczynia krwionośne i system limfatyczny. Fale uderzeniowe są w stanie dotrzeć do wszystkich części ciała bez konieczności przechodzenia przez tkanki pośrednie lub skórę . Fale uderzeniowe są generowane przez maszyny, które emitują niskoenergetyczne fale uderzeniowe. Te fale uderzeniowe wnikają głęboko w tkankę, gdzie powodują mikroskopijne uszkodzenia komórek. To powoduje, że komórki uwalniają chemiczne mediatory odpowiedzialne za zapalenie, ból i degenerację. Po uwolnieniu te substancje chemiczne wywołują wrodzoną biologiczną reakcję leczniczą w Państwa własnym organizmie.

Fizyczne efekty terapii falą uderzeniową można opisać w następujący sposób:

– Zmniejszenie bólu (chociaż nie wiadomo dokładnie, jak to działa)

– Zmniejszenie obrzęków(stan zapalny)

– Zwiększenie krążenia krwi (efekt leczniczy)

– Stymulacja regeneracji tkanek (uwalnianie czynników wzrostu)

– Terapia falą uderzeniową może być stosowana do leczenia różnych rodzajów bólu mięśniowo-szkieletowego. Około 80% fal uderzeniowych jest kierowanych na zapalone lub zwyrodniałe ścięgna, pozostałe fale uderzeniowe rozkładają się pomiędzy problemy kostne (leczenie falą uderzeniową śródstopia), artralgię, zapalenie kaletki maziowej i leczenie falą uderzeniową aktywacji. Fale uderzeniowe mają podobne właściwości jak ultradźwięki, ale mają znacznie silniejszy wpływ na stymulację tkanek, ponieważ fale uderzeniowe generują duże wahania ciśnienia poprzez szybkie zmiany ciśnienia . Odbywa się to za pomocą specjalnych maszyn, które je wytwarzają. Częstotliwość lub liczba uderzeń emitowanych na sekundę może być dostosowany do rodzaju stosowanej fali uderzeniowej.

https://g3ino.edu.pl/