Czy tatuaż może uczulać? Pytamy specjalisty

med-badr-chemmaoui-EVdoMKX1T44-unsplash

Popularność tatuaży z roku na rok jest coraz większa. Na wykonanie rysunku na ciele decydują się osoby w różnym wieku i różnych powodów. Czasem ma być on dekoracją, czasem natomiast ma ukrywać różnego rodzaju mankamenty naszego ciała. Zanim jednak zdecydujemy się na wykonanie tatuażu, dobrze jest skonsultować się z tatuatorem, aby upewnić się, czy nie mamy żadnych przeciwwskazań do wykonania tego rodzaju zabiegu.

Większość osób uważa, że tatuaż to po prostu trwały rysunek na ciele, którego wykonanie nie wiąże się praktycznie z żadnym ryzykiem. Trzeba jednak mieć świadomość, że taki zabieg zawsze związany jest z przerwaniem ciągłości skóry i ingerencją w nasze ciało. Musi więc być wykonywany w najwyższych warunkach sanitarnych, w sposób bezpieczny i sterylny. Ma to duży wpływ na to, jak później rysunek będzie się na ciele zachowywał i czy podczas wykonania tatuażu nie nabawimy się poważnych problemów zdrowotnych. Zawsze więc sprawdzajmy, jak wygląda kwestia higieny w wybranym studiu tatuażu, czy używane są jednorazowe igły, a cały sprzęt jest sterylizowany i dezynfekowany.

Uczulenie na barwniki? Może się zdarzyć

W dzisiejszych czasach można być uczulonym praktycznie na wszystko, dlaczego więc w przypadku tatuażu miałoby być inaczej? Nie zapominajmy, że w trakcie jego wykonania pod skórę mamy wprowadzane barwniki, które następnie w niej pozostają. Jeśli jakiś składnik takiego barwniku zostanie uznany przez nasz układ immunologiczny jako zagrażający, pojawi się reakcja alergiczna. Tatuaże mogą więc uczulać, jednak z drugiej strony – takie sytuacje zdarzają się sporadycznie. Nie musimy więc zbyt mocno się obawiać, że akurat przytrafi się to nam. Najczęściej reakcje uczuleniowe na tatuaż pojawiają się u osób, które już miały historię uczuleń i alergii i są bardziej podatne na negatywne działanie różnego rodzaju substancji. Zanim jednak wykonamy sobie tatuaż, dobrze jest również zapoznać się z różnymi przeciwskazaniami do jego zrobienia. A jest ich sporo – od chorób skóry, przez nowotwory, wirusa HIV, aż po ciążę, karmienie piersią czy przyjmowanie antybiotyków. Niektóre przeciwwskazania są czasowe, inne uniemożliwiają wykonanie tatuażu praktycznie dożywotnio.

Nie wybieraj tanich salonów tatuażu

Osoby, które chcą sobie zrobić tatuaż, często szukają miejsca, w którym odbędzie się to tanio. Nie jest to dobry pomysł, gdyż tanie usługi najczęściej wiążą się z marną jakością. Jeśli interesuje Cię studio tatuażu Szczecin, staraj się najpierw dokładnie przejrzeć ofertę co najmniej kilku różnych miejsc. Porównuj nie tylko ceny czy terminy, w jakich można umówić się na wykonanie tatuażu, ale również jakość wykonania, portfolio oraz opinie, jakie na temat konkretnego miejsca można znaleźć w sieci. Dzięki temu można uniknąć wykonania tatuażu w miejscu, które nie będzie spełniało standardów dotyczących jakości czy warunków higienicznych. Dobry makijaż permanentny Szczecin zrobimy w salonie czy studiu, które nie jest tanie lub nie ma wolnych terminów następnego dnia, ale za to będziemy mieć pewność, że zabieg zostanie wykonany na najwyższym poziomie i zgodnie ze sztuką zdobienia skóry.