Szykujesz się do filmowania koncertu w Krakowie? Mamy kilka porad!

news-ss3seoul4

Pierwsze kroki zawsze są trudne. Zawód kamerzysty to dosyć popularne zajęcie. Jest wiele wydarzeń każdego dnia, które wręcz wymagają uwiecznienia na kamerze filmowej. Może to być komunia święta, ślub, wesele – czyli typowe uroczystości w gronie rodziny i znajomych. Mogą to być również różnego rodzaju wydarzenia kulturalne takie jak spektakle w teatrze, koncerty, przedstawienia cyrkowe czy też wszelkie publiczne wystąpienia. Zaczynając swoją przygodę z jakimkolwiek zajęciem, człowiek ma mnóstwo okazji to popełnienia mniejszych lub większych pomyłek i ma do tego całkowite prawo.

Będąc początkującym kamerzystą również należy liczyć się z tym, że brak doświadczenia może przysporzyć niejedną okazję do zaliczenia jakiejś wpadki. W takim zawodzie jest to o tyle gorsze, że pewne błędy mogą rzucić się cieniem na efekty naszej pracy, a pewnych sytuacji po prostu nie da się powtórzyć, aby nakręcić je na nowo. Dlatego też trzeba wiedzieć co robić, by zminimalizować ryzyko pojawienia się pewnych niepożądanych zdarzeń, które mogą rzucić się cieniem na dalszy rozwój w tej branży.

Jak uniknąć wpadki?

Skoncentrujmy się na filmowaniu koncertu w jednym z pięknych miast w naszym kraju, mianowicie w Krakowie. Podczas wykonywania filmu koncertowego przede wszystkim należy dobrać odpowiedni rodzaj kamery do typu koncertu. Inny sprzęt wybierzemy w przypadku małego, kameralnego występu, inny kiedy filmujemy naprawdę duże wydarzenie, na którym znajduje się mnóstwo ludzi. Podczas nagrywania koncertu, który odbywa się w zamkniętym pomieszczeniu i jedynym źródłem światła są efekty oświetleniowe, warto wyposażyć się w jasny obiektyw. Dobrym pomysłem na koncerty jest również urządzenie zwane teleprompterem. Teleprompter wynajem pozwala uniknąć wpadek związanych z zapominaniem śpiewanego tekstu przez danego artystę.

Jeżeli zaś mowa o wpadkach, które mogą się przydarzyć początkującemu kamerzyście to może być to na przykład niewystarczająca ilość pamięci bądź też problem z zasilaniem kamery. Dlatego też przed przystąpieniem do nagrywania takiego wydarzenia należy upewnić się, że wszystko jest na swoim miejscu i nie brakuje żadnego niezbędnego elementu wyposażenia. Dobrym pomysłem jest posiadanie pilota, który ułatwia sterowanie kamerą, zbliżanie oraz oddalanie na wybrane obiekty, dzięki czemu praca jest przyjemniejsza i nieco łatwiejsza.

Opanowanie i koncentracja

Tym, czego niewątpliwie nie może zabraknąć podczas filmowania koncertu jest opanowanie. Nawet jeżeli jest to koncert na bardzo dużą skalę, nie może dać się stresowi. Kluczem do sukcesu jest spokój i pełna koncentracja na wykonywanym zadaniu. Dokładnie takie same widowisko już się nie powtórzy, chwila jest niepowtarzalna więc nie można sobie pozwolić na żadne niedbałości i niedociągnięcia.

Gwarancją sukcesu będzie więc skupienie na pracy i wyłączenie nerwów. Jeśli dodamy do tego jeszcze dobrze dobrany sprzęt, z uwzględnieniem urządzeń zastępczych w przypadku ewentualnej awarii wtedy możemy być przekonani, że zadanie zostanie wykonane jak należy.