Na temat tworzyw sztucznych słyszy się wiele negatywnych rzeczy. Jest to spowodowane troską o środowisko naturalne. Jednak odpowiednie wykorzystanie materiałów syntetycznych przyczynia się do rozwoju wielu dziedzin. Należą do nich między innymi budownictwo, elektronika, motoryzacja czy technologia reklamy.
Zalety tworzyw sztucznych
Tworzywa sztuczne są powszechnie wykorzystywane ze względu na swoją niewielką wagę, łatwość w produkcji masowej i przetwarzalności. Z tych materiałów można produkować bardzo skomplikowane formy. Mają one dobrą udarność, małą gęstość i wykazują się niewrażliwością na wodę. Są obojętne biologicznie, łatwo je zabarwić. Każdy rodzaj tworzyw sztucznych posiada inne parametry, lecz wszystkie typy łączy niski koszt produkcji. Ze względu na wspomniane cechy, materiały znajdują zastosowanie w praktycznie wszystkich dziedzinach budownictwa.
Wykorzystuje się je w systemach ociepleń, instalacjach hydraulicznych, instalacjach elektrycznych, telefonicznych, telewizyjnych czy internetowych, systemach rynnowych i przeciwpożarowych, a także budowie okien oraz drzwi. Styropian wykorzystywany do ocieplania budynków jest właśnie tworzywem sztucznym. Zastosowanie materiałów w instalacjach elektrycznych chroni ludzi przed porażeniem prądem, a przewody przed wilgocią, uszkodzeniami mechanicznymi i działaniem substancji chemicznych. Jeśli chodzi o dziedzinę, jaką jest reklama, z tworzyw sztucznych produkuje się m.in. kasetony świetlne, płyty do zadruku, ścianki i stojaki targowe. Różne rodzaje materiałów wykorzystywane są w reklamach outdoorowych ze względu na swoją odporność na działanie czynników atmosferycznych. Ze spienionego PCW można także wycinać kształty, które urozmaicą reklamę. Z Plexi natomiast tworzy się ozdobne tablice i efektowne litery 3D.
Zastosowanie poliwęglanu komorowego w budownictwie
Jednym z najpopularniejszych rodzajów tworzyw sztucznych jest poliwęglan komorowy. Znajduje on szerokie zastosowanie w budownictwie. Jest termoplastyczny, amorficzny, cechuje się dużą przezroczystością. Można z nim pracować zarówno w niskich, jak i wysokich temperaturach. Występuje w wielu kolorach i postaciach. Wykorzystywany jest głównie przy budowie domów jednorodzinnych, budynków przemysłowych, sportowych i użyteczności publicznej. Przybiera np. formę daszków ochronnych nad drzwiami i schodami. Umieszcza się je też nad tarasami i balkonami. Poliwęglan umożliwia zaciemnienie bez ograniczania widoczności, dlatego używa się go w oknach obiektów przemysłowych i gospodarczych. Sprawdzi się jako świetlik dachowy, składnik ścian wiatrołapu oraz jako różnego rodzaju pionowe przeszklenia. Chroni przed opadami i rozprasza światło. Wykorzystuje się go także do wytwarzania osłon antywłamaniowych.
Podsumowanie
Choć o tworzywach sztucznych często mówi się w negatywnym kontekście, warto pamiętać o szeregu ich zalet. Są dziedziny, w których ich wykorzystanie jest jak najbardziej uzasadnione – takie jak budownictwo czy reklama.
Techplast Kraków
ul. Dokerska 22
54-142 Wrocław
biuro@techplast.group
Podobają mi się meble z https://techplast.group/pl/prod/branza-budowlana/plyty-hpl-i25, tylko nie wiem czy są wodoodporne i czy można użyć ich w pomieszczeniu typu łazienka czy kuchnia. Czy ktoś ma takie meble w swoim domu?