Szkody spowodowane przez wodę? Nie ma czasu do stracenia!

high-water-596734_1280

Jedną z najbardziej niszczących rzeczy, jakich możesz doświadczyć, jest poważne zalanie domu. Niezależnie od tego, czy masz do czynienia z uszkodzonymi rurami, przeciekającymi urządzeniami, czy też z poważniejszymi problemami, takimi jak cofanie się kanalizacji, zalane piwnice, a nawet zalanie po pożarze, wszystkie one mogą powodować poważne problemy.

Co gorsza, nie masz czasu do stracenia na naprawę szkód spowodowanych przez wodę. Pleśń może zacząć się rozwijać już po 24 godzinach, nawet z niewielkiej ilości wody. Uszkodzenia spowodowane przez wodę mogą również powodować różnego rodzaju zagrożenia bezpieczeństwa i problemy konstrukcyjne, których możesz nawet nie zauważyć, dopóki nie będzie za późno.

Pierwszym priorytetem jest zatrzymanie jakiegokolwiek wycieku lub jakiegokolwiek źródła problemu. Po powstrzymaniu go przed powodowaniem większych szkód, musisz skontaktować się z profesjonalistą, aby rozpocząć odpowiednie kroki w celu naprawy, jak osuszenie nieruchomości po zalaniach – chodzi o przywrócenie normalnego domu po powodzi i o to, by zapobiec dodatkowym uszkodzeniom spowodowanym przez wodę.

Zadzwoń do swojego towarzystwa ubezpieczeniowego

Ubezpieczenie Twojego domu będzie się różnić w zależności od posiadanych polis. Firma ubezpieczeniowa wyśle likwidatora, aby zbadał i ocenił szkodę oraz ustalił, czy jest to strata ubezpieczona.
Udokumentuj wartości każdego elementu, o którym możesz pomyśleć, i zrób jak najwięcej zdjęć przed, w trakcie i po sprzątaniu. Pomoże to instalatorowi, gdy będzie w stanie ocenić szkody.

Uwaga: nie wszystkie polisy ubezpieczeniowe domu obejmują szkody powodziowe.

Ochrona siebie, urządzeń i kosztowności

Najważniejszym krokiem w każdej poważnej katastrofie domowej, takiej jak powódź i zalanie, jest upewnienie się, że Ty i Twoja rodzina jesteście bezpieczni. Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zachować bezpieczeństwo w swoim domu.

Wyłącz zasilanie

Woda i elektryczność oczywiście nie mieszają się. Jeśli jednak wyłączenie zasilania wymaga wejścia lub stania w mokrych miejscach, najlepiej zostawić je w spokoju i wezwać elektryka. Nie wchodź ponownie do domu uszkodzonego przez powódź przed wyłączeniem prądu.

Należy nosić sprzęt ochronny

Pamiętaj, aby nosić odzież ochronną, taką jak gumowe buty i rękawiczki, gdy ponownie wejdziesz do domu. To ochroni Cię przed urazami, które mogą mieć miejsce, jeśli bakterie wypełnią wodę.

Chroń swoje kosztowności

Możesz podnieść drewniane meble z mokrych obszarów dywanu i włożyć pod nóżki folię aluminiową, aby zapobiec zabrudzeniu dywanu. Podobnie usuń dywaniki, które mogą znajdować się na mokrej podłodze.

Możesz być zmuszony do opuszczenia domu, jeśli powódź jest naprawdę silna. Upewnij się, że jest to również bezpieczne po powrocie do domu, aby zacząć radzić sobie z następstwami. Nie przejeżdżaj przez zalane tereny!

Jeśli to możliwe, naprawa szkód spowodowanych przez zalanie powinna rozpocząć się 24-48 godzin po tym, jak będziesz mógł ponownie wejść do domu. W wielu sytuacjach szkoda jest zbyt rozległa dla jednej osoby lub rodziny. Uzyskaj pomoc od firmy zajmującej się konserwacją, aby zachować bezpieczeństwo i upewnić się, że wszystkie uszkodzenia zostaną usunięte.