Kiedy mówi się o tworzywach sztucznych na ogół przychodzi nam na myśl kwestia problemów z ich recyklingiem. Myśląc o materiałach syntetycznych zazwyczaj mamy przed oczami plastikowe butelki pet. Materiały mają ogromne znaczenie w kwestii rozwoju technologicznych wielu dziedzin naszego życia – między innymi budownictwa mieszkaniowego.
Historia tworzyw sztucznych jest dość młoda, bo sięga niewiele ponad 100 lat wstecz. W miarę opracowywania kolejnych rodzajów syntetyków wdrażano je w coraz to kolejnych gałęziach światowego przemysłu. Dlaczego opracowuje się tworzywa sztuczne? Jak sama nazwa wskazuje są to substancje, które nie występują w naturalnym środowisku. Charakteryzują się wyjątkowymi i niepowtarzalnymi parametrami, których nie posiadają żadne znane nam naturalne substancje. Możliwość uzyskania materiałów o nowych cechach otwiera rozmaite możliwości w różnych technologiach produkcyjnych. Tworzywa sztuczne w budownictwie umożliwiły tworzenie energooszczędnych i pasywnych budynków oraz funkcjonalnych instalacji podwyższających komfort życia. Dzięki materiałom syntetycznym możliwe stało się także tworzenie najróżniejszych narzędzi tak potrzebnych w budownictwie.
Tworzywa sztuczne w instalacjach budowlanych
Nie sposób wyobrazić sobie istnienie takich instalacji jak elektryczne, grzewcze czy wodno kanalizacyjne bez zastosowania omawianych materiałów. Na przykład w instalacjach centralnego ogrzewania na co dzień wykorzystuje się najróżniejsze materiały izolacyjne, elementy mocujące, itp. Obecnie wiele instalacji hydraulicznych niemal w całości jest wykonywana z plastików, na przykład bardzo powszechnie stosowane są instalacje ze zgrzewanego polipropylenu. Ogromną zaletą tworzyw sztucznych w instalacjach wodnych jest także ich obojętność biologiczna i niwerażliwość na wpływ wody (rury z tworzywa sztucznego nie rdzewieją). Instalacje te charakteryzują się zatem większą trwałością nawet niż pierwotnie stosowane instalacje wykonywane z cynkowanej stali. Zastanawiając się nad rolą tworzyw w budownictwie mieszkaniowym nie sposób pominąć takie elementy budynków jak: stolarka okienna, rynny, materiały izolacyjne, okładziny ścienne i podłogowe oraz liczne akcesoria dekoracyjne.
Poliwęglan komorowy
Jednym z bardzo popularnych tworzyw sztucznych jest niewątpliwie poliwęglan. Stosowany w różnej postaci często jest wykorzystywany jako zadaszenia budynków oraz tarasów, ścianki działowe, elementy elewacji oraz wypełnienia balustrad. Poliwęglan jest znakomitym przykładem tworzywa, które jest pod istotnymi względami jest podobne do naturalnego surowca, ale pod wieloma innymi zdecydowanie przewyższa je parametrami. Podobnie jak szkło, poliwęglan jest przezroczysty, ale jednocześnie jest też bardzo wytrzymały mechanicznie oraz co bardzo istotne – niezwykle lekki. Ściany działowe wykonane z poliwęglanu są bardzo odporne na ogromne ciśnienia, dzięki temu mogą być wykorzystywane nawet do produkcji oceanicznych batyskafów i promów kosmicznych.
Techplast – Dystrybucja tworzyw sztucznych w Polsce
Ul. Dokerska 22
54-142 Wrocław
biuro@techplast.group
Oddział Warszawa – https://techplast.group/pl/poliweglan-komorowy-warszawa
Oddział Kraków – https://techplast.group/pl/poliweglan-komorowy-krakow