Kolor światła przy biurku – czy ma znaczenie dla naszych oczu?

lights-2503237_640

Praca przy biurku wiąże się z wielogodzinnym siedzeniem nie tylko przy komputerze, ale również przy sztucznym świetle. To, jak będzie dobrane, ma duży wpływ na poziom zmęczenia naszych oczu. Dlatego warto zadbać o to, by oświetlenie w czasie pracy było dla nas bezpieczne i spełniało wszystkie standardy dotyczące jakości.

W czasie pracy przy biurku bardzo ważny jest kolor światła. Barwy światła mogą być różne, choć najpopularniejsze są jasne kolory, imitujące światło dzienne. Im barwa będzie bardziej zbliżona do światła dziennego, tym lepiej. Dzięki temu nasz wzrok nie musi się męczyć i możemy pracować nawet przez długi czas bez znużenia i zmęczenia. Jeśli kolorystyka światła będzie inna, może to mieć natomiast wpływ na nasza wydajność, a nawet na kondycję psychiczną. Są bowiem kolory, które mogą wpływać na nas depresyjnie lub powodować brak chęci do działania.

Nie tylko kolor ma znaczenie

Poza kolorystyką światła, ważne jest również jego natężenie. W czasie pracy oświetlenie nie powinno być ani zbyt intensywne, ani za słabe. Kiepsko dobrana żarówka może więc mieć negatywny wpływ na poziom naszych wyników. Wybierając oświetlenie na biurko lub nad biurko, zwracajmy więc uwagę na kolorystykę, natężenie, a także na to, by światło padało bezpośrednio na nasze miejsce pracy. Często się zdarza, że oświetlenie w pomieszczeniu jest na dobrym poziomie i spełnia wszystkie standardy, jednak nie dociera ono do biurka, gdyż zasłaniamy sobie je plecami lub stoi w miejscu, gdzie powierzchnie nie są oświetlone. Wtedy warto szukać dodatkowych źródeł światła, które zapewnią prawidłowe oświetlenie całej powierzchni. Dobrym rozwiązaniem będzie technologia LED i żarówki, oprawy lub taśmy, które sprawdzają się idealnie w każdych warunkach.

Dlaczego warto wybrać oświetlenie ledowe?

Oświetlenie typu LED warto wybrać nie tylko do miejsca, przy którym pracujemy, ale również we wszystkich innych wnętrzach. Przede wszystkim, jest to rozwiązanie energooszczędne, które pozwala na spore oszczędności na rachunkach za prąd. Jeśli wszystkie lampy w domu wymienimy na ledowe, szybko odczujemy to w postaci niższych opłat. Żarówki LED dają mocne, intensywne światło, które w kolorystyce można dopasować tak, by jak najbardziej odpowiadało światłu dziennemu. Dostępne są nie tylko żarówki LED, ale również taśmy z diodami, które można w specjalnych profilach montować na różnych powierzchniach, zapewniając optymalny dopływ światła wszędzie tam, gdzie nie dociera światło tradycyjnych lamp. Profile LED można montować w ścianach z karton-gipsu, podwieszanych sufitach, a także przy meblach, we wnękach i na klatkach schodowych. Profile LED są proste w montażu, można je montować na klej lub specjalne zatrzaski. Są trwałe, wytrzymałe, odporne na uszkodzenia. Świetnie sprawdzą się nie tylko we wnętrzach, ale również na zewnątrz budynków. Jeśli wymienimy tradycyjne żarówki na źródła światła LED, w krótkim czasie odczujemy szereg korzyści.