Sukiennice

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Czyli tzw. „kramy sukienne”, założone w połowie 13 wieku, przez Bolesława Wstydliwego. Był to podwójny rząd kramów, z uliczką pośrodku. W tej wersji przetrwały do XIV wieku. Później już Sukiennice podlegały różnym przemianom. Na przestrzeni wieków zmieniały się w zależności, od inwestora. Główne życie miasta z reguły obracało się na targach. Tam spotykali się mieszczanie i kupcy, przekazując sobie różne nowinki, oraz handlując towarami.

Były budy z jatkami, stragany z tkaniną, kowale, wykonujący swoje rzemiosło, oraz inni. Różnorodność towarów gwarantowała dużą ilość kupujących, którzy przychodzili tu nie tylko kupować. Współczesne Sukiennice, to rząd straganów wypełnionych pamiątkami, biżuterią, rękodziełami. Obecny wygląd Sukiennic nie zmienił się praktycznie od XIX wieku. Ale Sukiennice to nie tylko stragany. Na piętrze znajduje się wystawa Galerii Polskiego Malarstwa i Rzeźby XIX wieku. M.in. można tam podziwiać prace Henryka Siemiradzkiego, Jacka Chełmońskiego, Jana Matejki, Aleksandra Gierymskiego czy też Władysława Podkowińskiego. Gdyby jednak ktoś chciał obejrzeć „Szał uniesień” Władysława Podkowińskiego, będzie musiał udać się do Muzeum Narodowego w Krakowie.

Historia Sukiennic

Sukiennice – poza Wawelem – są jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków Krakowa. Ich historia, to historia ludzi pragnących przetrwać w trudnych czasach średniowiecza, oraz żyć jako tako na poziomie. Już dwa wieki po postawieniu kramów sukiennych, zostały one zniszczone przez ogień, choć do dziś zachowały się niektóre fragmenty ich murów. Na pewno tragedia dla ówczesnych kupców, jednak samym Sukiennicom wyszło to jak najbardziej na dobre.

Sukiennice odbudowano i to w stylu renesansowym. Gotyk przeszedł już do historii, a z nim ciemne wieki i ciężkie, kamienne, zimne budowle.Budynek został podwyższony o jedną kondygnację, a sam Santi Gucci ozdobił go wspaniałą attyką z grzebieniem maszkaronów. Natomiast Jan Maria Padovano zaprojektował loggie, które zostały dobudowane od północy i od południa.

Teraz Sukiennice były już czymś więcej, niż tylko kramami sukiennymi i w tej postaci przetrwały kolejne kilka wieków. Pod koniec XIX wieku została przeprowadzona renowacja całego budynku, zostały również dodane nowe, piękne fasady. Wtedy też druga kondygnacja została przeznaczona na pomieszczenia oddziału Muzeum Narodowego. Potworności II wojny Światowej nie dosięgnęły Sukiennic i dziś możemy się cieszyć ich wspaniałością. Stały się niekłamaną, fantastyczną atrakcją turystyczną Krakowa. Sukiennice czynne są codziennie od 10 do 18. Można tam nie tylko zakupić wspaniałe pamiątki, ale także odetchnąć powiewem historii miasta.

Podziemia

Warto również wspomnieć o tym, że w 2010 roku otwarto dla turystów podziemia Rynku Głównego. A wejść tam można właśnie z Sukiennic. Wędrówka pod ziemią odbywa się szklanymi pochylniami i kładkami, zawieszonymi ponad dawnymi traktami. Można oglądać także bruki średniowiecznych Sukiennic. Na pewno będzie to niezapomniane przeżycie dla każdego turysty móc spojrzeć na bruk, którym wiele setek lat temu, spacerowali krakowscy mieszczanie.