Jak stworzyć ogród przyjazny dla pszczół?

bee-257176_640

Rola pszczół w ogrodzie jest niezwykle ważna. W żadnym wypadku nie są one szkodnikami, lecz zapylają kwiaty, a także rośliny uprawne. Warto więc zastanowić się, jak stworzyć ogród przyjazny pszczołom, tym bardziej że pszczoły zamierają niezwykle szybko i w Polsce ubywa ich aż 105 sztuk na sekundę.

Dlaczego rola pszczół jest tak ważna?

Warto wiedzieć, że 20% roślin zapylanych jest przez wiatr, natomiast aż 80% przez owady, gdzie większość zapylają owady pszczołowate. Na świecie występuje ok. 26 tys. gatunków należących do rodziny nadpszczół, a w Polsce jest zaledwie 450 gatunków pszczołowatych. Karol Darwin uważał, że gdy pszczoła zniknie z powierzchni ziemi, człowiekowi zostaną zaledwie 4 lata życia, bo skoro nie będzie pszczół, zabraknie też roślin, a to oznacza, że następnie zabraknie zwierząt i przyjdzie kolej na człowieka. Przerażające jest to, że ta teza jest nader trafna i niestety już kilka lat temu pszczoły zaczęły masowo ginąć. Do teraz nie znaleziono przyczyny, choć uważa się, że ich masowe wymieranie wynika z chorób, zanieczyszczeń oraz inwazji roztoczy czy chrząszcza ulowego. Także stosowanie środków ochrony roślin zabija pszczoły. Warto też wiedzieć, że najgroźniejszym zagrożeniem jest CCD, czyli zespół masowego ginięcia rodzin pszczelich. Dlatego też każdy człowiek, który ma ogródek powinien stworzyć przestrzeń, która jest niezwykle ważna dla tych owadów.

Rośliny miododajne – wybierz odpowiednie kwiaty i sadzonki       

Pszczoły lubią rośliny miododajne, które warto sadzić. Może być to facelia czy też kwietna łąka. Oczywiście lawenda to kolejny rodzaj miododajnej rośliny. Najczęściej można je rozpoznać, po wonnych i barwnych kwiatach, które kwitną długo, obficie, a przy tym pięknie pachną. Zatem sprawdźcie ofertę sklepu ogrodniczego, gdzie znajdziecie kwiaty i sadzonki miododajne, między innymi wspomnianą lawendę. W tym przypadku warto zastanowić się jeszcze nad mozaiką siedlisk roślinnych. Obejmuje ona drzewa, krzewy i rabaty, a także skalniaki oraz oczko wodne z płaskimi brzegami. Taka mozaika stanowi raj dla pszczół.

Naturalne nawozy i koniec pestycydów

Jednym z powodów wymierania pszczół jest stosowanie pestycydów. Czas więc na zmiany. Na pewno należy ograniczyć stosowanie środków ochrony roślin. Koniecznie tutaj musicie czytać ulotki i jeżeli stawiacie na pestycydy, to wybierajcie takie, które nie są dla nich toksyczne. Dodatkowo przestrzegajcie okresów prewencji, czyli czasu gdy pszczoły zapylają rośliny. Polecamy też stosowanie naturalnych nawozów, tym bardziej że każdy z nas może je przygotować na swoim terenie. Kompostownik czy obornik mają dodatkowo tę zaletę, że nie można ich przedawkować.  Z kolei na skraju ogródka warto pozostawić chwasty, w tym miejscu pszczoły mogą stworzyć norki. Musicie tutaj wiedzieć, że pszczoły bardzo chętnie zakładają gniazda w opuszczonych mysich norkach.

Stwórz miejsce schronienia dla pszczół

Pszczoły bardzo dobrze czują się we wiązkach słomy, trzciny czy nawet bambusa. Należy je związać i porozwieszać w różnych miejscach, np. na drzewach. Oczywiście możecie też zastanowić się nad domkiem dla trzmiela. Pamiętajcie, aby używać do tego celu nieimpregnowanych desek. Warto jeszcze taki domek wkopać w ziemię, tak aby wystawała tylko mała część, przez którą owady będą mogły wejść. Oczywiście taki domek musi być umieszczony w miejscu ogrodu, którego nie będziecie użyźniać ani też zbyt często tam się pojawiać, gdyż możecie spłoszyć te delikatne owady. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że temperatura powietrza ciągle rośnie, zaś poziom wód maleje, a pszczoły, tak jak wszyscy, potrzebują do życia wody. Dlatego też warto zasadzić w ogrodzie wilgotny mech bądź też otoczyć oczko wodne roślinami. Jeżeli znajdziecie słabą pszczołę, to umieśćcie na łyżeczce odrobinę wody i odrobinę cukru. Takie połączenie ją wzmocni i nabierze ona siły. Natomiast nie warto w ogródku umieszczać wszelkich talerzyków czy miseczek bądź szklanek z wodą, gdyż pszczoły mogą się w nich utopić.

Stworzenie ogrodu przyjaznego pszczołom wcale nie jest trudne, a wręcz przeciwnie, wystarczy tylko kilka zmian i już można cieszyć się pięknym ogrodem. Pamiętajcie też, że taki ogród będzie nie tylko przyjazny pszczołom, ale również Was będzie zachwycał estetyką i pięknymi zapachami.