Stres w pracy – jak sobie z nim radzić?

woman-3435842_640

Stres towarzyszy nam każdego dnia. Nie tylko w środowisku pracy, ale i poza nim. Delikatny stres jest nam potrzebny i może działać mobilizująco. Problem zaczyna się wtedy, kiedy na samą myśl o pracy czujemy się źle, a po przybyciu do niej jedyne o czym marzymy, to ucieczka do własnej strefy komfortu. Czynników stresujących całkowicie wyeliminować się nie da, ale są skuteczne sposoby na ich ograniczenie. W prosty sposób można także minimalizować skutki stresu oraz zwiększyć u siebie odporność na sytuacje wywołujące niepokój.

Stres w pracy – problem nie tylko dla pracowników

Już samo przeglądanie ofert pracy może wywoływać u niektórych nieprzyjemne skutki, a co dopiero praca w permanentnym stresie. Nudności, bóle głowy, nadmierne pocenie, czy problemy z zaśnięciem to tylko część przykrych dolegliwości wywoływanych przez stres. Konsekwencje długotrwałego stresu mogą być bardzo niebezpieczne, dlatego też trzeba im przeciwdziałać. Powinno to również leżeć w interesie samych pracodawców, bo zestresowany pracownik to zły pracownik. Następstwa mogą być fatalne w skutkach – absencje chorobowe, mniejsza wydajność lub nawet poważne błędy w pracy.

Sposoby na stres w pracy

Dróg do wyjścia z tej niekomfortowej sytuacji jest wiele. Spróbuj na początek ignorować ludzi i sytuacje, które wywołują u Ciebie stres. Rób sobie częstsze przerwy w pracy, choćby po to, aby w odosobnieniu napić się herbaty. To naprawdę uspokaja. Stresować może również natłok obowiązków. Staraj się więc nie brać na własne barki więcej niż zdołasz udźwignąć. Zapomnij o wielozadaniowości. Wykonywanie wielu rzeczy na raz nie jest zjawiskiem normalnym i zamiast pomagać w pracy tylko szkodzi. Stres może wywoływać również ogólny nieporządek na stanowisku pracy. Zadbaj o ład na biurku, a Twój mózg z pewnością Ci się odwdzięczy.

Zwalcz stres poprzez ćwiczenia

Ogromną rolę w przeciwdziałaniu stresowi w pracy odgrywa Twój styl życia w czasie prywatnym. Sprzymierzeńcem w walce ze skutkami stresu jest ruch. Zamiast siedzieć bezmyślnie na kanapie idź na spacer. Świeże powietrze i słońce obniżą poziom kortyzolu – hormonu stresu i wprowadzą Cię w stan relaksu. Inne rodzaje aktywności również zdziałają cuda. Nie zapomnij o zdrowej diecie, bogatej w składniki odżywcze i witaminy. Pamiętaj także, że odpowiednia ilość snu również ma wpływ na to, w jakim nastroju przeżyjesz kolejny dzień.