Współczesne dzieła sztuki czekają na Ciebie nie tylko w muzeach, zamknięte w ozdobnych ramach lub za szklanymi gablotami. Możesz je również spotkać na ulicach wielu polskich miast, w tym w Krakowie. Poznaj kilka dzieł krakowskiego street artu.
Street-art rozwinął się w stolicy Małopolski kilka lat temu, kiedy to Galeria Krakowska zorganizowała konkurs Mall Wall Art na mural mający ozdobić jedną ze ścian centrum. Projekt cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem nawet po jego zakończeniu, w efekcie czego powstał krakowski szlak street artu.
Chcesz zobaczyć jego najciekawsze obiekty? Zaplanuj podróż po ulicach Krakowa razem z siecią AccorHotels, która przygotowała dla Ciebie listę 5 najciekawszych miejskich murali.
Dzwon i megafon – ul. Piwna 3A
Mural namalowany na jednej ze ścian budynku przy ulicy Piwnej 3A jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych dzieł street artu w Krakowie. Przedstawia dzwon w kształcie megafonu, na którym znajduje się herb Watykanu. Na dole muralu widać tłum ludzi z otwartymi ustami i pustymi oczami. Symboliczny jest także umieszczony pomiędzy postaciami napis – „Never follow”.
Mural od początku wzbudzał bardzo duże emocje. Duży nadruk na ścianie budynku kojarzył się niektórym z wielkoformatowymi reklamami, przez co część mieszkańców Krakowa uznała, że jest to kolejna komercyjna akcja. Ponadto pojawiły się wyraźne głosy sprzeciwu wobec antykościelnego wydźwięku muralu.
Autorem muralu przy Piwnej 3A jest włoski artysta o pseudonimie Blu, nazywany przez niektórych „ojcem street artu”. Jego prace można oglądać m.in. w Berlinie, Walencji, Madrycie czy Warszawie (na ścianie kamienicy widocznej od strony alei Jana Pawła II, przy skrzyżowaniu z ulicą Sienną).
Judah – ul. św. Wawrzyńca 16
Mural widoczny ze skrzyżowania ulic św. Wawrzyńca i Wąskiej od 2013 roku zdobi ścianę starej kamienicy. Jego autorem jest Pil Peled, rysownik i artysta streetartowy. Jego krakowskie dzieło powstało w ramach 23. Festiwalu Kultury Żydowskiej. W stworzenie „Judah” zaangażowali się także wolontariusze i mieszkańcy miasta. Więcej o aktualnych inicjatywach związanych z FKŻ możesz przeczytać tutaj.
Mural przedstawia namalowane na ścianie dziecko symbolizujące bezbronny naród żydowski. Z kolei skóra lwa, którą nosi ono na głowie jak trofeum, nawiązuje do siły i ciągłej walki Żydów o wolność. Mural tak bardzo spodobał się mieszkańcom i turystom, że w jego pobliżu powstał skwer o tej samej nazwie – Judah, na którym dzisiaj rozstawiają się food trucki i spotyka się młodzież.
AGH – ul. Czarnowiejska 50B
Kolejny imponujący mural powstał na jednej ze ścian Akademii Górniczo-Hutniczej przy ul. Czarnowiejskiej. Przedstawia on maszynę parową oraz latający okręt, będące symbolami nowoczesności na początku XX wieku. Ważnym elementem muralu jest także znajdujące się z tyłu urządzenie – słynny zderzacz hadronów. Akcelerator cząsteczek symbolizuje bardzo szybki postęp technologiczny współczesnej nauki.
Mural na budynku AGH powstał w ramach konkursu zorganizowanego przez uczelnię w 2013 roku. Jego autorką jest Justyna Lubińska, która pokonała ośmiu innych finalistów.
M-City 658 – ul. Krupnicza 24
Mural o tajemniczo brzmiącej nazwie można podziwiać na bocznej ścianie domu Józefa Mehoffera. W dziele tym Kraków został przedstawiony jako parowiec pływający między leżącymi na dnie akwenu minami i bombami. Budynki podwodnego miasta przypominają łuski ryby układające się niczym zbroja. Takie przedstawienie stolicy Małopolski nawiązuje do popularnego stereotypu dotyczącego Krakowa – jest to miasto zamknięte, konserwatywne, niepodlegające zmianie.
M-City 658 został wykonany w trakcie Grolsh ArtBoom Festival. Praca jest częścią wielkiego projektu M-City, w ramach którego powstały setki murali, dla których inspiracją były miejskie pejzaże. Autorem jest Mariusz Waras, jeden z najsławniejszych streetartowców. Inne dzieła tego artysty można oglądać w Gdańsku, Berlinie a nawet Dżakarcie.
Robot Lema – ul. Józefińska 24
Ostatni przystanek na trasie krakowskiego szlaku murali znajduje się przy ulicy Józefińskiej 24. Dzieło przedstawia nakręcanego robota na niebieskim tle, z czterema nogami. Pod grafiką widnieje hasło „Pomyśl: Literatura!”, a nad nią cytat z powieści Stanisława Lema „Dialogi”. Książka została wydana w 1954 roku, tuż po śmierci Stalina, kiedy to nauka w Polsce mogła w końcu swobodnie rozwinąć skrzydła.
Mural poświęcony twórczości Stanisława Lema powstał w 2012 roku podczas Festiwalu Conrada. Autorem projektu jest Filip Kuźniarz, natomiast nad wykonaniem muralu czuwali Aleksandra Toborowicz z krakowskiego ASP oraz Artur Wabik, polski artysta sztuk wizualnych.
Spacer tematyczny po Krakowie – poszukaj murali na własną rękę!
Dzwon-megafon, dziecko w skórze lwa, słynne wynalazki, dryfujące miasto czy robot – to tylko kilka z wielu murali zdobiących krakowskie ulice. Niektóre z nich są widoczne z daleka, inne mogą kryć się w rzadko uczęszczanych zaułkach. Wytęż więc uważnie wzrok, a na pewno znajdziesz coś, co przykuje Twoją uwagę.
Zaplanuj swoją wycieczkę i zarezerwuj pokój. AccorHotels oferuje świetnie zlokalizowane hotele w Krakowie.