Pomoc dla osób starszych – na co zwracają uwagę krakowskie firmy?

man-sitting-on-chair-beside-table-834863

W naszym społeczeństwie osób starszych jest coraz więcej, a co za tym idzie, rośnie zapotrzebowanie na wykwalifikowane i specjalistyczne domy opieki, a także na doświadczone opiekunki, które zapewniają seniorom opiekę na wysokim poziomie. Obecnie w wielu polskich miastach znajdziemy firmy zatrudniające opiekunki oraz ośrodki, które zapewniają seniorom całodobową opiekę.

W Krakowie, podobnie jak w wielu innych większych miastach, od kilkunastu lat mocno rozwija się rynek usług związanych z oferowaniem seniorom opieki na wysokim poziomie. Krakowskie firmy zatrudniają przede wszystkim doświadczone i wykwalifikowane opiekunki, które mają odpowiednie wykształcenie i są dobrze przygotowywane do wykonywania obowiązków zawodowych. Przy zatrudnieniu firmy zwracają uwagę na to, czy opiekunka ma już doświadczenie, gdzie dotychczas pracowała, czy jest gotowa na pracę z dala od miejsca zamieszkania. Często ośrodki i domy opieki dla osób starszych znajdują się w sporej odległości od miasta, a praca jest całodobowa.

Praca nie tylko w Polsce

Opieka nad seniorami nie jest jeszcze w naszym kraju tak rozwinięta jak na zachodzie. Warto też mieć świadomość, że nie jest to zawód dobrze wynagradzany. Choć opiekunki mają bardzo odpowiedzialną i wymagająca pracę, nie mogą w Polsce liczyć na wysokie wynagrodzenia. Nie ma więc co się dziwić, że wiele osób nie decyduje się na pracę w rodzimych firmach, a wybiera zatrudnienie za granicą. Polskie opiekunki cieszą się ogromnym zainteresowaniem w szczególności wśród naszych zachodnich sąsiadów, którzy mają o wiele lepiej rozwinięty system opieki i pomocy dla seniorów. Praca w Niemczech jest też z pewnością satysfakcjonująca pod względem zarobków. Za te same obowiązki, co w Polsce, w Niemczech można zarobić kilka razy więcej. Wysokie zarobki kuszą, dlatego też wiele opiekunek, gdy tylko zdobędzie konkretne wykształcenie i kwalifikacje, od razu wybiera emigrację zarobkową.

Szukanie sprawdzonego zatrudnienia

Aby znaleźć pracę jako opiekunka za granicą, można szukać zatrudnienia na własną rękę lub skorzystać z oferty wyspecjalizowanej agencji pośrednictwa pracy, która zajmuje się załatwianiem zatrudnienia dla opiekunek. Profesjonalna opieka nad osobami starszymi za granica wymaga nie tylko kwalifikacji i doświadczenia, ale również choćby podstawowej znajomości języka obcego. Opiekunka musi bowiem na co dzień komunikować się bezproblemowo ze swoim podopiecznym. Jeśli decydujemy się na korzystanie z usług agencji pracy, warto wybierać dobrą i sprawdzoną firmę, która cieszy się pozytywnymi opiniami na rynku pracy. Taka firma nie tylko znajduje zatrudnienie, ale również pomaga w załatwianiu wszelkich formalności związanych z wyjazdem, a także ułatwia kontakt z przyszłym pracodawcą. Warto jednak uważnie wybierać konkretną agencję pośrednictwa, gdyż nie wszystkie tego rodzaju firmy świadczą usługi na naprawdę wysokim poziomie.