Co sprawia, że miasto jest przyjazne dla rowerzystów?

Przechwytywanie

W skali globalnej niektóre miasta wyprzedzają inne o całe lata, a nawet dziesięciolecia, pod względem szerokości i żywotności społeczności rowerowych. Już samo wypowiedzenie słowa „miasto rowerowe” większości ludzi natychmiast wywoła wzmiankę o Kopenhadze i Amsterdamie. Niewątpliwie miasta te rozumieją zalety bycia miastem przyjaznym rowerzystom. I odwrotnie, miasto takie jak Kraków nie krzyczy „przyjazne rowerom” i prawdopodobnie jeszcze przez jakiś czas nie będzie.

Ale co sprawia, że niektóre miasta są tak atrakcyjne dla rowerzystów, a inne pozostają w tyle? Jakie wyjątkowe cechy mają miasta takie jak Kopenhaga i Amsterdam, które reszta gmin na świecie – na różnych poziomach wysiłku – stara się naśladować?

Krótko mówiąc, co sprawia, że miasto jest idealne do jazdy na rowerze?

Topografia

Dyskutując na ten temat z ludźmi, którzy są mniej optymistyczni co do możliwości korzystania z trybu miejskiego roweru, zwykle pojawia się jeden i jedyny powód, dla którego godny pozazdroszczenia sukces jazdy na rowerze można znaleźć w Amsterdamie i Kopenhadze: te miasta są płaskie.

Względny brak wzgórz w mieście jest często błędnie uważany za czynnik decydujący o tym, czy rower może odnieść sukces jako legalny środek transportu. I chociaż brak wzgórz jest z pewnością pomocny dla silnej i zróżnicowanej społeczności rowerowej – szczególnie jeśli chodzi o kolarstwo rowerowe dla osób starszych – to nie koniec historii. W rzeczywistości to dopiero początek.

Chociaż topografia miasta niezaprzeczalnie wpływa na społeczność rowerzystów, nie tworzy go ani nie niszczy. Ludzie, którzy chcą jeździć, będą jeździć na wzgórzach lub bez wzgórz. Liczy się nie to, czy będziesz ćwiczyć swoje umiejętności w codziennych dojazdach (a tak naprawdę wiele osób uważa to za pozytywny aspekt), ale czy będziesz czuć się podczas jazdy bezpiecznie i komfortowo.

Więc jeśli to nie topografia, co sprawia, że miasto jest idealne do jazdy na rowerze?

Klimat

OK, bądźmy szczerzy. Jazda na rowerze do pracy w strugach deszczu nie jest tak praktyczna – ani tak zabawna – jak jazda na rowerze do pracy przy łagodnej, suchej pogodzie. Podobnie jak przygotowanie dzieci do jazdy przez lawinę płatków śniegu, nie jest tak łatwe, jak załadowanie maluchów na fotelik dziecięcy i jazda w szortach i czapce przeciwsłonecznej.

Ale czy jest to niemożliwe? Bynajmniej.

Deszcz lub zimno, choć może mieć wpływ na łatwość jazdy rowerem, z pewnością nie uniemożliwia. Z kilkoma zmianami w sprzęcie i garderobie, możliwe jest dojazdy rowerem przez cały rok w nawet najmniej przyjemnym klimacie.

Jeśli więc nie jest to pogoda i topografia, co sprawia, że miasto jest idealne do jazdy na rowerze?

Infrastruktura

Jeśli przeprowadzisz szybkie badanie 20 najlepszych miast na świecie do jazdy na rowerze, wszystkie one mają jedną bardzo ważną wspólną cechę: infrastrukturę. Cechą jednoczącą, która katapultuje stare miasto rowerowe do statusu światowej klasy, jest zdolność jego mieszkańców do bezpiecznego podróżowania rowerem. A to oznacza stojaki na rowerowe, ścieżki rowerowe .i wiele, wiele więcej.

Do napisania artykułu zainspirowała nas oferta stojaków na rowery https://www.improdukcja.pl/ .