Sprawdzone pomysły na oświetlenie schodów wewnętrznych

sprawdzone-pomysly-na-oswietlenie-schodow-wewnetrznych

Schody w domu spełniają bardzo ważną funkcję. Stanowią bowiem łącznik między piętrami. Są również ozdobą i jednocześnie wizytówką. To konstrukcja, która zwykle ukazuje się oczom domowników i gości jako pierwsza. Ma zatem znaczenie jej wygląd, estetyka i sposób oświetlenia. Ten ostatni wiąże się również z bezpieczeństwem poruszania się po schodach.

Jak oświetlić schody wewnętrzne, by pozwalały na swobodne i bezpieczne poruszanie się po nich, a także aby podkreślić ich charakter, piękno i dopracowaną konstrukcję? Podpowiadamy sprawdzone sposoby!

Klasyczny kinkiet zawsze w modzie

Kinkiety nie wychodzą z mody, choć przez lata znacznie zmieniła się oferta rynkowa pod względem ich konstrukcji i estetyki. Wciąż można wybierać wśród lamp bocznych, które przypominają tradycyjne kinkiety stosowane dawniej w wąskich uliczkach. Nie brakuje jednak propozycji zdecydowanie bardziej nowoczesnych i oferujących ruchome źródła światła. Dzięki temu można precyzyjnie oświetlić wybrane fragmenty przestrzeni, dopasowując również całość do tła, czyli aranżacji.

Tego typu rozwiązania oferuje sklep https://azzardo.com.pl/. Na klasyczne konstrukcje warto stawiać, gdy schody są wykonane w podobnym stylu. Rustykalny lub vintage charakter wnętrza domu, balustrady drewniane lub rzeźbione metalowe, a do tego stopnie w ciepłym odcieniu brązu. Tego typu wykonania doskonale komponują się ze zwykłym kinkietem. Może mieć on zarówno szklany klosz, jak i abażur.

Jeśli ta część domu jest dość wysoka, a schody szerokie, światło kinkietów może być kierowane tylko ku dołowi. Tym bardziej, gdy użytkownicy stawiają na dodatkowe lampy lub punkty świetlne, montowane np. w powierzchni schodów. Klosz bądź abażur pozwalający na kierowanie wiązek światła ku dołowi i ku górze, sprawdza się w wąskich i niskich przestrzeniach. W ten sposób można wyrównać proporcje, wyeliminować zacienione miejsca, a także nadać przyjemnej aury.

Oświetlenie punktowe – funkcjonalne i nowoczesne

Jeśli szukamy połączenia funkcjonalności z nowoczesnością, przypatrzmy się oświetleniu punktowemu. Zalety zastosowania różnego rodzaju lamp, nie tylko przy schodach, warto poznać zaglądając na stronę bud-rem.com.pl.

Oczka wmontowane w schody lub usytuowane na ścianie tuż nad schodami, są minimalistyczne, ale dobrze oświetlają stopnie. Z jednej strony wtapiają się w tło, z drugiej zaś można w nich zastosować barwne światło, aby ta przestrzeń stała się ciekawsza wizualnie. To może wystarczyć, aby oświetlić schody, jeśli do wnętrza wpada sporo jasnego światła, dostępne są okna lub dodatkowo zainstalowano inne punkty świetlne.

Choć mówimy o lampach bardzo nowoczesnych i skromnych pod względem rozmiarów, nie można im odmówić uniwersalności, która wpisuje się w dowolny klimat wnętrza.

O czym należy pamiętać

Niezależnie od wybranej lampy, należy ją umieścić na takiej wysokości, by podczas poruszania się po schodach nie powodowała oślepiania – jest to efekt zauważalny na niskich stopniach, w tracie wchodzenia w górę.
Ponadto w większości domostw wewnętrzne schody są raczej wąskie, a przestrzeń przez to może tracić na proporcjonalności. Światło ma zatem zapewniać bezpieczeństwo poruszania się po stopniach, ale i powinno poprawiać proporcję wnętrza.

Na koniec estetyka – to nie ona powinna decydować o wyborze lamp, ale i nie należy spychać jej na ostatnią pozycję kwestii do uwzględnienia. Dziś bowiem wiemy, że światło ma kolosalne znaczenie dla wystroju wnętrza, jego atmosfery, a tym samym samopoczucia domowników.