Sprawdzenie stanu tarczycy – jak pomocne jest USG?

adults-1853851_1280

USG tarczycy i przytarczyc to rodzaj badania obrazowego. Sprawdza tarczycę i przytarczyce. USG tarczycy może pomóc zmierzyć rozmiar i kształt tarczycy. Ale nie może powiedzieć, jak dobrze działa tarczyca. Ultradźwięki można również wykorzystać do sprawdzenia czterech przytarczyc, które znajdują się za lub obok tarczycy.

Tarczyca wytwarza hormon zwany tyroksyną. Hormon ten kontroluje, jak szybko organizm przetwarza żywność w energię (metabolizm). Jest wytwarzany przez gruczoły przytarczyczne. Kontroluje ilość wapnia i fosforu we krwi. Podczas USG tarczycy i przytarczyc, małe, ręczne urządzenie zwane przetwornikiem jest przesuwane tam i z powrotem przez szyję. To daje obraz tarczycy i przytarczyc.

Dlaczego się to wykonuje?

USG tarczycy i przytarczyc wykonuje się w celu, aby:

  • Sprawdzić guzek (guzek tarczycy) w tarczycy. USG tarczycy może zwykle wykazać różnicę między litym guzkiem tarczycy a prostym workiem wypełnionym płynem (torbiel).

  • Dowiedzieć się, czy tarczyca nie jest zbyt duża. USG tarczycy może być również wykorzystane do śledzenia wielkości tarczycy podczas leczenia problemu z tarczycą.

  • Prowadzić umieszczenie igły podczas biopsji tarczycy.

  • Poszukać powiększonych przytarczyc spowodowanych chorobą. Prawidłowe przytarczyce są często trudne do zobaczenia w USG. I nie można ich wyczuć podczas badania fizykalnego. Ale nieprawidłowe gruczoły przytarczyczne mogą być powiększone i łatwo widoczne za pomocą ultradźwięków.

Ogólnie rzecz biorąc, nie musisz nic robić przed tym badaniem, chyba że zaleci to lekarz.

Jak to się robi?

Ten test jest wykonywany w sali USG w gabinecie lekarskim lub szpitalu. Możesz zostać poproszony o rozebranie się powyżej talii. I możesz udrapować papier lub materiał na ramionach. Usuń całą biżuterię z głowy i szyi. Będziesz leżał na plecach na wysokim stole z wyciągniętą szyją. Będziesz miał poduszkę pod ramionami. Żel rozprowadzi się na Twojej szyi. Dzięki temu fale dźwiękowe lepiej przechodzą. Nie przechodzą łatwo przez powietrze. Mały woreczek wypełniony wodą lub gąbka żelatynowa może być umieszczona na gardle. Pomaga to również w przewodzeniu fal dźwiękowych. Głowica zostanie dociśnięta do szyi (lub do worka wypełnionego wodą lub gąbki żelatynowej, jeśli jest używana). Następnie będzie przesuwany w tę i z powrotem przez twoją szyję. Obraz tarczycy i otaczającej ją tkanki można zobaczyć na ekranie wideo. Możesz zostać poproszony o odwrócenie głowy od skanowanej strony, aby kość szczęki nie przeszkadzała. Możesz zostać poproszony o poczekanie, aż radiolog przejrzy informacje. Może chcieć wykonać więcej zdjęć USG szyi.

Większość ludzi nie odczuwa bólu podczas badania. Ale trzymanie szyi wyciągniętej podczas badania może powodować pewien dyskomfort. Podczas badania będziesz mógł normalnie oddychać i przełykać. Nie usłyszysz fal dźwiękowych. Jeśli nic nie ma do niepokoju badanie wykaże, że tarczyca i przytarczyce mają odpowiedni kształt i znajdują się we właściwym miejscu. Gruczoły nie są ani za duże, ani za małe. Nie widać wzrostu ani innych problemów.