Sposób na upalne dni

Sposob-na-upalne-dni

Dotkliwe upały mogą być bardzo męczące i mocno utrudniać nasze funkcjonowanie. Dlatego przy wysokich temperaturach wielu z nas zaczyna szukać efektywnych sposobów na ochłodzenie się i poprawę komfortu cieplnego. Ulgę może przynieść wyprawa nad wodę, jednak nie każdy może sobie na to pozwolić, choćby ze względu na pracę. Pomocne może być również schronienie się w chłodniejszych pomieszczeniach. Ale i to bywa trudne, jeśli przebywamy we wnętrzach z dużymi przeszkleniami lub w mocno nagrzanych od lejącego się z nieba żaru budynkach. Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia. W takiej sytuacji rozwiązaniem może być bowiem zastosowanie odpowiedniego urządzenia, które obniży temperaturę w pomieszczeniu.

Klimatyzer, bo o nim tu mowa, może zapewnić w pomieszczeniu optymalną temperaturę i wyraźnie poprawić nasz komfort w czasie upału. Choć jest zdecydowanie mniej znany od stosowanej w budynkach klimatyzacji, może stanowić dla niej doskonałą alternatywę. Rozbudowane systemy klimatyzacyjne wymagają zwykle  więcej miejsca, niż nieduże klimatyzery, a ich montaż może wymagać przeprowadzenia remontu. Tymczasem klimatyzer, który jest przenośnym i niewielkim urządzeniem, z łatwością ustawisz w dogodnym miejscu, bez konieczności wykonywania czasochłonnych i wiążących się z kosztami prac remontowych. Tak naprawdę w tym przypadku wystarczy podłączenie do sieci zasilającej.

Czym są klimatyzery?

Choć klimatyzery są mniej znane niż systemy klimatyzacyjne, ze względu na ich liczne zalety, powoli zaczynają zdobywać coraz większą popularność. Przykładem takich urządzeń są wodne klimatyzery kolumnowe dostępne w sklepie https://econovli.pl. Ogólnie można je opisać jako niewielkie, przenośne urządzenia, które na skutek zastosowanego w nich rozwiązania mają zdolność obniżania temperatury we wnętrzu. Niektóre z tych urządzeń zostały wyposażone w kółka, co zdecydowanie ułatwia ich przestawianie. Mobilność natomiast pozwala dowolnie zmieniać ich lokalizację w zależności od potrzeb użytkowników. Kolejną zaletą takich urządzeń jest szereg dodatkowych funkcji. Przykładowo model Aer Domus jest urządzeniem 4w1, które może działać jako klimatyzer, wentylator, jonizator albo nawilżacz.

Jak działa klimatyzer?

Sposób działania klimatyzera różni się od tego, z jakim mamy do czynienia w przypadku systemu klimatyzacyjnego? W klimatyzacji do chłodzenia wnętrz wykorzystuje się specjalne, krążące w instalacji chłodziwo. Klimatyzer natomiast posiada panel chłodzący z zimną wodą. Zacznijmy jednak od początku.

Gorące powietrze zasysane jest do wnętrza urządzenia za pomocą wentylatora. Tam przechodzi przez filtry kurzu, co powoduje usunięcie zanieczyszczeń. Taka funkcja doskonale sprawdza się w domach, które zamieszkują alergicy. Oczyszczone powietrze trafia następnie na panel chłodzący, przez który przepływa zimna woda. Dzięki temu jego temperatura zostaje obniżona. Urządzeniem można sterować ręcznie za pomocą wbudowanego panelu albo pilotem.

To bardzo szybki i prosty sposób na ochłodzenie powietrza we wnętrzu. Dobrej jakości klimatyzery charakteryzują się niskim zużyciem prądu, dzięki czemu nie nadwyrężają nadmiernie domowego budżetu. A ponieważ działają naprawdę cicho, mogą być stosowane w sypialni, biurze lub innym pomieszczeniu bez obniżenia komfortu użytkowników.