Smog w Krakowie! Dopuszczalne norny znowu przekroczone.

48db1d803e6ee3917c0a320553e80319a231f8d6

Zjawisko smogu to w ostatnim czasie bardzo głośny temat, który tyczy się przede wszystkim Krakowa oraz okolic. Była stolica Polski bowiem – w okresie jesienno-zimowym – jest regularnie ogarniana przez szkodliwą i niosącą poważne konsekwencje dla zdrowia mgłę.

Czym jest smog?

Smog jest zjawiskiem nienaturalnym, który opiera się na współwystępowaniu zanieczyszczeń powietrza. Z problemem tym w szczególności zmaga się Kraków, gdzie smog pojawia się nader często, a jego stężenie może prowadzić do wielu chorób.

Smog można podzielić na dwa rodzaje:

  • smog londyński, w którego składzie znaleźć można tlenek siarki (IV), tlenki azotu, węgla oraz sadzę. Zjawisko to występuje zwykle od listopada do stycznia ze względu na znaczące inwersje temperatur;
  • smog typu Los Angeles, czyli smog fotochemiczny, powstający głównie w strefach subtropikalnych. Do składu zalicza się tlenek węgla, azotu oraz węglowodory, które następnie ulegają reakcjom chemicznym, a w związku z tym powstaje między innymi ozon, aldehydy oraz azotan nadtlenku acetylu.

W Polsce smog występuje przede wszystkim w sezonie grzewczym, czyli od września do kwietnia.

Co powoduje smog?

Smog to zjawisko, do powstania którego w dużej mierze przyczynia się ludzka ręka. Szkodliwa działalność człowieka oraz niekorzystne zjawiska naturalne, takie jak znaczące zamglenie oraz bezwietrzna pogoda są warunkami idealnymi do powstania groźnego smogu. Wszystko to jest związane w postępem cywilizacyjnym oraz zaspokajaniem ludzkich potrzeb.

Do powstania smogu przyczyniają się między innymi spalanie nieefektywnych paliw, takie jak benzyna oraz olej napędowy w samochodach, wzmożony ruch komunikacji publicznej oraz ogromna wręcz ilość aut na drogach, liczna działalność elektrowni węglowych i zakładów przemysłowych, emisje z kotłowni lokalnych i indywidualnych, a także palenie szkodliwych produktów w kominkach, takie jak plastik oraz śmieci. Choć coraz częściej prowadzone są kampanie uświadamiające ryzyko ogrzewania domów nieodpowiednimi paliwami, to wciąż zjawisko to jest bardzo popularne.

Aktualna sytuacja w Krakowie

Według WHO, Światowej Organizacji Zdrowia, smog posiada największe stężenie właśnie w Polsce. Jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast jest właśnie była stolica Polski – Kraków, gdzie normy stężenia są regularnie przekraczane nawet o kilkaset procent.

Obecnie, w Krakowie panuje bardzo zła sytuacja, a mieszkańcy powinni wystrzegać się wychodzenia z domu bez potrzeby. Według najnowszych prognoz powietrza, normy stężenia smogu są przekroczone nawet o ponad czterysta procent. W związku z tym, władze miasta apelują o jak pozostanie w miejscach zamieszkania, a także wystrzeganie się w tym czasie jakichkolwiek aktywności fizycznych na dworze, takich jak jogging.

Według najnowszych pomiarów, najgorsza sytuacja powietrza występuje w chwili obecnej na południu Polski.

Konsekwencje występowania smogu

Alarm dotyczący smogu nie jest podnoszony bez powodu. Zjawisko to może bowiem prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji oraz problemów zdrowotnych, a nawet śmierci. Co więcej – smog znacząco wpływa na zachorowalność na raka płuc, a ponadto, poraża on drogi oddechowe, układ krążenia oraz oskrzela. Zła jakość powietrza jest również bardzo niebezpieczna dla kobiet w ciąży – według badań, smog koreluje się z występowaniem autyzmu u dzieci.

Dane dotyczące śmierci w wyniku smogu są wręcz porażające. Według danych WHO, w 2010 roku na raka płuc spowodowanego zanieczyszczeniami powietrza zmarło na świecie 230 tysięcy osób. W Polsce odnotowano 3500 przedwczesnych zgonów związanych z tymże zjawiskiem oraz 1600 przypadków zachorowalności na przewlekłe zapalenia oskrzeli.

Jak radzić sobie ze smogiem?

Władze miasta Krakowa robią co mogą, aby radzić sobie ze smogiem. Co pewien czas oferowana jest darmowa komunikacja miejska, a palenie nieodpowiednimi paliwami w piecach i kominkach jest niezgodne z prawem. Mimo to, nie są to zbyt skuteczne metody walki, dlatego też warto na własną rękę bronić się przed zanieczyszczonym powietrzem.

Jednym ze sposobów – dla osób, które są zmuszone do wyjścia na dwór – są maski antysmogowe DragonMask. Dzięki nim, istnieje możliwość wyjścia z domu bez obaw o własne zdrowie. Maski można zakupić u samego producenta. Co ważniejsze – można je stosować wielokrotnie.

Maski posiadają trójwarstwową strukturę, a dodatkowo są przyjazne w kontakcie ze skórą oraz nie powodują otarć. Są wyposażone w ukryty zacisk nosowy, który dopasowuje się do kształtu głowy i twarzy. Za sprawą odpowiedniego kształtu, maseczki antysmogowe ułatwiają oddychanie i odprowadzają wszelkie zanieczyszczenia.