Skutki braku odpoczynku w pracy

stress-1837384_640

Nawet najbardziej ulubiona praca wymaga podjęcia wysiłku. Codzienne obowiązki zawodowe powodują gromadzenie się stresu i napięcia. Jeżeli nie należysz do szczęściarzy, dla których praca i pasja to jedno, bardzo szybko odczujesz brak dostatecznej ilości snu i wypoczynku. Efektywny relaks podczas urlopu jest niemal równie ważny jak wykonywanie czynności zawodowych. Przy niedostatecznej ilości pojawią się przykre objawy ze strony psychiki i całego organizmu. Jeżeli je zignorujesz i w porę nie przystopujesz z tempem życia, mogą doprowadzić Cię nawet do zagrożenia zdrowia lub życia.

Obniżona wydajność

Przemęczony organizm znacznie mniej sprawnie wykonuje codzienne czynności. Jeżeli zaobserwujesz, że zwykłe zadania, które nigdy nie sprawiały Ci kłopotu wykonujesz wolniej, może to świadczyć, że potrzebujesz odpoczynku. Rozkojarzonemu zmęczeniem umysłowi trudno skupić się na obowiązkach zawodowych.

Zmiany w wyglądzie

Jeżeli przez długi czas zaniedbasz odpoczynek, zaczniesz zauważać efekty jego braku w wyglądzie zewnętrznym. Matowe włosy, przekrwione oczy i ziemista cera to charakterystyczne elementy fizjonomii osób permanentnie przemęczonych. Spadek odporności wywołany zmęczeniem sprzyja powstawaniu wyprysków i innych zmian skórnych. Z braku snu tworzą się szare kręgi pod oczami.

Uczucie przemęczenia

Efektem niewystarczającej ilości odpoczynku jest towarzyszące Ci ciągle uczucie przemęczenia. To bardzo przytłaczający stan. Gdy czujesz, że brak Ci energii, a najprostsze czynności wywołują u Ciebie zmęczenie, oznacza to konieczność zadbania o większą ilość snu i wypoczynku.

Popadanie w konflikty

Zmęczenie negatywnie odbija się na układzie nerwowym. Stajesz się drażliwy i łatwo wyprowadzić Cię z równowagi. Drobne problemy rosną wtedy do rangi bardzo poważnych konfliktów. Cierpi na tym Twoje życie osobiste i rodzinne. Jeżeli Twój partner mówi, ze stałeś się nerwowy, zastanów się, czy winy za ten stan nie ponosi brak wystarczającej ilości odpoczynku.

Depresja

Depresja jest poważnym schorzeniem psychicznym. Nieleczona może nawet doprowadzić do śmierci. Permanentne przemęczenie i życie w ciągłym napięciu nerwowym są czynnikami sprzyjającymi rozwojowi tej ciężkiej choroby, dlatego nie doprowadzaj się nigdy do stanu wycieńczenia pracą i zadbaj o właściwy work-life balance.