Skóra zimą – jak właściwie o nią dbać?

fashion-1063100_960_720

Sucha, zaczerwieniona i swędząca skóra – to problem wielu z nas zimą. Ten artykuł to świetna okazja do zapoznania się z wskazówkami na temat tego, jak w tym czasie chronić swoją skórę i jak o nią właściwie dbać, aby była zdrowa i promienna.

Dobry krem do twarzy lub ciała nie wystarczy, aby skóra była nawilżona i zdrowo wyglądała. Bardzo ważne jest to:

  • w jakich warunkach się znajdujemy,
  • ile wody pijemy,
  • prawidłowe oczyszczanie skóry,
  • nawyki kąpielowe i odżywianie.

Utrzymuj skórę wystarczająco nawilżoną

W okresie zimowym skóra coraz bardziej traci wilgoć. Ma wiele przyczyn, takich jak mróz, wietrzna pogoda, ciepłe i suche powietrze w pomieszczeniach. Skóra niedostatecznie nawilżona nie jest w stanie prawidłowo wykonywać swoich funkcji, traci elastyczność i zdrowy wygląd, szybciej się starzeje. Dlatego ważne jest, aby zapobiegać parowaniu skóry i zapewnić odpowiednie nawilżenie.

Ważne jest, aby pomieszczenie, w którym spędzasz czas, miało odpowiednią wilgotność 60%. Niestety systemy grzewcze powodują, że zimą powietrze jest znacznie bardziej suche. Dlatego zaleca się nawilżanie powietrza za pomocą specjalnych nawilżaczy. Jeśli nie ma takiej możliwości, można nawilżyć powietrze umieszczając zbiorniki z wodą obok grzejników – woda wyparuje poprawiając poziom wilgotności. Aby jeszcze bardziej nawilżyć skórę twarzy, zalecamy użycie wody termalnej. Rozpylając tę wodę na skórę kilka razy dziennie, skóra będzie utrzymywać wystarczającą ilość wilgoci przez cały dzień. Dermokosmetyki poprawiające nawilżenie skóry również mogą być w tym kontekście bardzo pomocne.

Powinieneś także pić wystarczającą ilość wody. Pij co najmniej dwa litry wody lub soku owocowego dziennie, aby komórki skóry były odpowiednio zaopatrzone w wymaganą ilość wody. Należy unikać nadmiernego stosowania produktów zawierających kofeinę (kawa, herbata), ponieważ przyczyniają się one do odwodnienia.

Właściwa higiena

W okresie zimowym nie należy brać prysznica zbyt często, zbyt długo i używać zbyt ciepłej wody. Zalecenia dermatologów są następujące: prysznic nie częściej niż raz dziennie i kąpiel nie częściej niż dwa razy w tygodniu. Zalecana temperatura wody to 32-35 stopni Celsjusza. Używaj olejków do kąpieli i pod prysznic, ponieważ chronią one skórę lepiej niż pianka do kąpieli, dotyczy to szczególnie skóry suchej. Unikaj mydła podczas mycia, ponieważ zmywają naturalną barierę ochronną skóry.

Ochrona skóry

Należy pamiętać, że produkty do pielęgnacji skóry należy stosować tylko na oczyszczoną skórę. Po każdym myciu i sporadycznie między myciami skórę należy pielęgnować specjalnymi produktami do pielęgnacji skóry. Skóra najlepiej wchłania preparaty pielęgnacyjne wieczorem po kąpieli, dlatego zaleca się wtedy pielęgnację ciała. Po kąpieli skóra staje się bardziej wrażliwa. Osusz ręcznikiem bardzo delikatnie, bez pocierania. Zalecenie to należy szczególnie wziąć pod uwagę w przypadku osób o bardziej wrażliwej skórze.