Rynek Główny w Krakowie

dsc09842-wojciech-gorgolewski

Miejsce magiczne, pełne wielu języków świata, słyszanych o każdej porze dnia, czy nocy, oraz każdej pory roku. Nie trzeba lata, aby odwiedzić Rynek Główny w Krakowie. Jest on również uroczy zimą. Rynek główny w Krakowie został wytyczony w 1257 roku na północ od Okołu (osady) i jego przedpola, o regularnym, kwadratowym kształcie.

Wytyczanie Rynku Głównego przebiegło zgodnie ze zwyczajem średniowiecznych miast, gdzie zastosowano układ szachownicowy. Z każdej pierzei rynku wychodzą trzy ulice. Oczywiście są odstępstwa od symetrii. Takim odstępstwem jest ulica Grodzka, która biegnie w miejscu starego szlaku handlowego. Otrzymała ona również ukośną i rozszerzoną postać. Swoją nazwę Rynek Główny uzyskał całkiem niedawno, bo w 1882 roku, kiedy przeprowadzono unifikację nazewnictwa miejskich ulic i placów. Samo słowo „rynek”, pojawiło się dopiero około 1300 roku. Do tego czasu, był on po prosty głównym placem miejskim.

Atrakcje Rynku Głównego w Krakowie

Do najważniejszych atrakcji Rynku Głównego należy oczywiście zaliczyć kościół Mariacki, czyli kościół Najświętszej Marii Panny. Związana z nim legenda opowiada o dwóch braciach, budujących wieże kościoła. Niestety legenda kończy się tragedią. Młodszy brat zabija starszego, aby jego wieża nie była mniejsza. Czyli z zazdrości. Zabija go nożem, który krakowscy mieszczanie powiesili na bramie Sukiennic. Można go tam oglądać i dziś. Kościół stoi przy wschodnim narożniku Rynku Głównego. Jego najstarsza forma – romańska – powstała w pierwszej połowie XIII wieku, natomiast obecny – gotycki, powstał w XIV wieku. Polichromię projektował Jan Matejko, a wykonywał sam Stanisław Wyspiański. Ale najcenniejszym zabytkiem Bazyliki Mariackiej, jest jej ołtarz wykonany przez Wita Stwosza pod koniec XV wieku. Posiada około dwustu rzeźb. Wszystkie zostały zrobione z drzewa lipowego. Dziś drewno z którego wykonano rzeźby, ma około tysiąca lat, ponieważ w tamtym czasie był wymóg, aby rzeźbić z 500 – letnich lip.

W centralnej części Rynku Głównego znajdują się renesansowe Sukiennice (godziny otwarcia od 10 – 18). Podlegały one wielu przemianom przez wieki, dlatego zupełnie nie przypominają obecnych Sukiennic. Kiedy powstawał Rynek Główny, Bolesław Wstydliwy obiecał postawić na nim kramy sukienne. Był to podwójny rząd kramów dla kupców, z którego zadowoleni byli na pewno także mieszczanie. Sukiennice w tej postaci przetrwały do połowy XIV stulecia.

Nie należy także zapomnieć o Wieży Ratuszowej, która ocalała na początku XIX wieku ze zburzonego ratusza – głównej siedziby administracyjnej Krakowa. Wieża ma 70 metrów. Obecnie znajduje się tam Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.

Na Rynku Głównym w Krakowie znajduje się około 48 zabytków. Warto je wszystkie zwiedzić. Są to przede wszystkim stare, zabytkowe kamienice, ale nie tylko. Historyczny klimat rynku można znaleźć na każdym jego krańcu. Piękne dorożki zachwycą każdego turystę, a krakowskie kwiaciarki mogą opowiedzieć niejedną, ciekawą historię. Dlatego warto zainteresować się tą atrakcją.