To kolka czy coś innego? Jak rozpoznać przyczynę płaczu dziecka.

kraków kolka

Masz płaczące, zdenerwowane lub zmierzłe dziecko? Te wskazówki dla rodziców mogą pomóc pocieszyć i uspokoić niemowlę, jednocześnie zachowując spokój i kontrolę.

Dlaczego dzieci płaczą?

Rodzicom jest bardzo ciężko, gdy ich dziecko ciągle płacze. Jeśli tam masz – możesz się martwić, że coś jest nie tak z twoim dzieckiem, że twoje umiejętności rodzicielskie nie są odpowiednie lub że nigdy nie będziesz w stanie mu pomóc. Ale dasz sobie radę!

Niemowlęta płaczą z wielu powodów, a płacz jest głównym sposobem komunikowania się dzieci. W ten sposób przyciągają twoją uwagę i wyrażają swoje potrzeby. Na początku interpretacja różnych płaczów dziecka może być trudna, ale im więcej czasu poświęcisz na słuchanie, tym lepiej rozpoznasz i zaspokoisz specyficzne potrzeby dziecka.

Najczęstsze powody płaczu dzieci

  • Senność lub zmęczenie
  • Pielucha jest mokra lub brudna
  • Głód
  • Nadmierna stymulacja od hałasu lub aktywności
  • Kolka niemowlęca, refluks kwasowy lub alergie pokarmowe
  • Ból lub choroba
  • Gazy
  • Nieznajomy niepokój lub strach

Czy twoje dziecko nie reaguje lub jest obojętne?

Większość dzieci używa płaczu do komunikowania się i będzie nadal płakać lub pokazywać, że jest zdenerwowana, dopóki rodzic lub opiekun nie zareaguje na ich potrzeby. Inne dzieci, zamiast płakać, denerwują się, a potem przestraszą i nie okazują żadnych emocji. Jeśli się nad tym zastanowisz, prawdopodobnie znasz więcej niż jedną osobę dorosłą, która zachowuje się w ten sposób w obliczu trudności. Niereagujące dziecko może wydawać się łatwym „w obsłudze” dzieckiem, ponieważ może być ciche i przyjemne. Ale dziecko, które nie reaguje na ciebie, środowisko i wpływy sensoryczne, potrzebuje pomocy. Zadzwoń do pediatry od razu.

Nigdy nie potrząsaj dzieckiem!

Naczynia krwionośne w głowie dziecka nie tolerują wstrząsów i mogą pęknąć. Każdego roku około 1000 dzieci umiera z tego powodu. Drżenie może spowodować śmierć, uszkodzenie mózgu, upośledzenie umysłowe, drgawki lub ślepotę. Drżenie zwykle ma miejsce, gdy rodzice lub opiekunowie stają się sfrustrowani lub źli, gdy nie są w stanie powstrzymać dziecka od płaczu.

Radzenie sobie z płaczącym, lub nie reagującym dzieckiem

Wiesz już, że nie ma dwóch takich samych dzieci, ale ta rzeczywistość może cię mocno uderzyć, gdy usłyszysz, jak inni rodzice mówią o tym, jak łatwe „w obsłudze” są ich dzieci lub jak ich noworodek śpi spokojnie w nocy. Staraj się unikać porównań i konkretnych oczekiwań, ponieważ mogą one wywoływać negatywne uczucia – zwłaszcza jeśli masz bardzo wymagające dziecko. Zrób sobie przerwę, jeśli zaczynać mieć w sobie uczucia, których się nie spodziewałeś. Synchronizacja z dzieckiem może trochę potrwać, ale dodatkowa praca będzie tego warta!

W sytuacjach stresowych – gdy dziecko nie przestaje płakać lub nie reaguje na ciebie, a gdy czujesz się sfrustrowany, zmęczony i zły – musisz opracować kilka strategii dbania o siebie. Kiedy jesteś spokojny i skoncentrowany, będziesz w stanie lepiej zrozumieć, co się dzieje z dzieckiem i uspokoić jego płacz.

Więcej porad znajdziesz tutaj: https://kolka-niemowleca.pl/