Auto w rozliczeniu – czy to korzystna opcja?

auto-3298890_640

Oddaj stare auto i kup nowe taniej – tego typu promocje można spotkać w bardzo wielu salonach samochodowych. Brzmi atrakcyjnie, ale jak to wygląda w praktyce? Czy lepiej jest zostawić auto w rozliczeniu, czy jednak sprzedać je na własną rękę?

Jak wygląda umowa z salonem?

Sprzedaż używanego samochodu nie jest prostą sprawą, nierzadko trwa to wiele tygodni, a kwota transakcji odbiega wyraźnie od tej, na jaką liczył kierowca w momencie publikacji ogłoszenia. Czy da się sprzedaż uprościć? Jedną z opcji jest możliwość zostawienia samochodu w rozliczeniu – kierowca zostawia w salonie stary pojazd, dzięki czemu płaci mniej za nowe auto, które w tym samym salonie kupuje.

Dużym ułatwieniem jest to, że w wielu salonach można zostawić w rozliczeniu samochód innej marki, jednak sprawa się komplikuje, gdy chodzi o stan techniczny – salon nie będzie zainteresowany pojazdem starym, niesprawnym, nadającym się do gruntownego remontu. Takie auta można wygodnie sprzedać tutaj: https://skupautzagotowke.net/skup-aut/bochnia/, ponieważ w skupach przyjmowane są pojazdy w każdym stanie.

Jak rozliczenie z salonem wygląda od strony finansowej?

Salony przyjmują auta w rozliczeniu, ponieważ mogą je później odsprzedać, a skoro tak, to nie zaproponują kierowcy wartości rynkowej, lecz kwotę obniżoną o nawet 20-30 procent. To wciąż może się wydawać kuszącą opcją, bo przynajmniej wszystko odbywa się szybko i formalności są załatwiane w jednym miejscu, co jednak nie zmienia faktu, że właściciel starego auta najpewniej będzie na tym stratny.

Równie proste jest sprzedanie starego pojazdu do skupu samochodów – https://skupautzagotowke.net/skup-aut/wieliczka/, za to stawki oferowane przez takie firmy bywają znacznie korzystniejsze od tych proponowanych przez salony. Do tego skup nie ma aż takich wymagań co do wyglądu auta, bez problemu da się w ten sposób sprzedać także pojazd rozbity czy z bardzo dużym przebiegiem i widocznymi śladami eksploatacji.

W skupie stawka też jest nieco niższa od wartości rynkowej, ale nie są to aż tak duże różnice jak w salonach, poza tym można negocjować stawki z różnymi firmami i po prostu wybrać tą, która jest dla kierowcy najlepsza. Po sprzedawane auto przyjeżdża ze skupu laweta, a pieniądze wypłacane są od razu, więc również po tym względem jest to atrakcyjne dla kierowcy rozwiązanie.