Rodzaje aparatów ortodontycznych

dzieckopodczaswizytystomatologicznej

Zdrowy i piękny uśmiech to wizytówka każdego człowieka. Niewątpliwie dodaje on większej pewności siebie oraz wpływa na to, jak jesteśmy odbierani przez otoczenie. Jednak nie każdy może cieszyć się naturalnie równym i białym uzębieniem. Niektórzy borykają się z wadami, które mogą zostać skorygowane jedynie przy pomocy aparatu ortodontycznego.

Czym jest aparat ortodontyczny?

To urządzenie, które służy do prawidłowego ustawienia zębów w łukach zębowych oraz pomaga wyeliminować wszelkie wady zgryzu, przywracając naturalne zwarcie pomiędzy górną szczęką a żuchwą. Korygowanie uzębienia nie jest zalecane tylko z przyczyn wizualnych, jak również zdrowotnych. Różnorakie wady zgryzu mogą wywoływać szereg dolegliwości, takich jak np. nieprawidłowa higiena jamy ustnej, co w rezultacie prowadzi do próchnicy lub paradontozy. Poprawne ułożenie zębów znacząco ułatwi pacjentom pielęgnację jamy ustnej. Minimalizując przy tym rozwój bakterii i chorób.

Typ aparatu jest zależny od wieku pacjenta, stopnia zaawansowania wady, higieny oraz ogólnego stanu zdrowia jamy ustnej.

Rodzaje aparatów

Ruchome

W przeciwieństwie do stałych, aparaty ruchome nie są przymocowane do uzębienia w sposób nierozerwalny. Co więcej, pacjent może je nakładać i zdejmować bez interwencji lekarza ortodonty. Urządzenie to służy do korygowania lekkich wad zgryzu. Często wykorzystuje się je do leczenia ortodontycznego u dzieci. Zbudowane jest z klamer, łuków oraz sprężyn. Każdy z elementów ma swoje przeznaczenie i pełni bardzo ważną rolę w profilaktyce nieprawidłowości zgryzu.

Aparaty ruchome mają wiele zalet. Przede wszystkim są znacznie tańsze niż aparaty stałe, nieskomplikowane w użytkowaniu oraz proste w utrzymaniu odpowiedniej higieny. Jednak warto zaznaczyć, że w przypadku zmagania się z silną wadą, leczenie ortodontyczne urządzeniem nie przyniesie skutecznych rezultatów.

Clear Aligner

Jest jednym z odmian aparatów ruchomych. Używa się go do korekty wad zgryzu przy pomocy przezroczystych nakładek. Decydując się na leczenie aparatem typu Clear Aligner, wcześniej należy wykonać wycisk szczęki, który umożliwi wykonanie indywidualnych szyn.

Aparat wyróżnia się tym, że jest nie widoczny dla otoczenia. Leczenie takowym urządzeniem przynosi te same efekty, co leczenie tradycyjnym, metalowym aparatem. Niewątpliwie nadaje się do korygowania wad o dużym stopniu nasilenia, często łączony z innymi technikami ortodontycznymi.

szynastomatologiczna

Invisalign

To przezroczyste aparaty ortodontyczne, należące do grupy ruchomych. Ze względu na ich strukturę są bardzo wygodne, proste w obsłudze, jak również prawie niewidoczne. Nadają się do delikatnej korekty wady zgryzu.

Dla każdego pacjenta przygotowywane są indywidualne alignery, które należy nosić zgodnie z zaleceniami lekarza ortodonty. Z racji tego, że na czas posiłków i mycia zębów dozwolone jest wyjmowanie nakładki, łatwiej utrzymać higienę niż w przypadku aparatu stałego.

Stałe

Jak sama nazwa wskazuje, to typ aparatu, który jest przytwierdzony do zębów na stałe. Oznacza to, że pacjent nie może go samodzielnie zdejmować. Zbudowany jest z zamków, pierścieni oraz drutu, który wywołuje nacisk, tym samym prostując uzębienie. Zamki przymocowane są do zewnętrznej strony zęba za pomocą specjalnego kleju ortodontycznego. Zaś pierścienie osadza się na zębach trzonowych.

Aparat ten zalecany jest dla młodzieży i dorosłych, posiadających już wszystkie zęby stałe. Umożliwia korygowanie zaawansowanych wad zgryzu. Czas jego noszenia uzależniony jest od odmiany oraz stopnia nasilenia nieprawidłowości wady.

aparatstaly

Estetyczne

Dla pacjentów, którzy z różnych względów nie mogą zdecydować się na aparat metalowy idealnym rozwiązaniem będzie wybór aparatu estetycznego. Urządzenie to jest gwarantem efektywnego działania, wraz z minimalną widocznością. Kluczowym elementem jest wybór materiału, z którego wykonane są zamki. Pacjenci mają do dyspozycji następujące typy zamków: ceramiczne, porcelanowe, szafirowe oraz kryształowe. Najczęściej wybiera się kolor ligatur(gumek), który jest zbliżony do naturalnej barwy uzębienia. Warto pamiętać, iż elementy te mają nieco inny kształt niż metalowe, przez co mogą zwiększać uczucie dyskomfortu.

Podczas użytkowania owego urządzenia należy stosować tzw. białą dietę. Oznacza to, że pacjent powinien unikać kolorowych napojów oraz posiłków, które mogłyby przyczynić się do nieestetycznego odbarwienia ligatur.

Samoligaturujące

Aparaty samoligaturujące typ urządzeń, które dzięki nietypowej budowie zamków umożliwiają oddziaływanie na uzębienie z jednakową siłą. Ze względu na brak wyciągów elastycznych są łatwe w utrzymaniu higieny oraz nadają się dla osób cierpiących na choroby przyzębia.

System Damon pozwala nam na korygowanie wad zgryzu za pomocą aparatów samoligaturujących. Umożliwia on nie tylko wyrównanie zębów, jak również poszerzenie

i kreowanie szerokiego uśmiechu. Z uwagi na to, iż system ten posiada mechanizm poślizgowy zmniejszony jest nacisk na uzębienie. Dzięki temu, gdy zęby przesuwają się w prawidłowe miejsce ból jest nieodczuwalny. Czas użytkowania urządzenia jest znacznie mniejszy niż w przypadku tradycyjnego aparatu. W związku z tym rezultatów możemy spodziewać się równie szybko.

Oprócz systemu Damona rozwinął się także system Insignia, który polega na komputerowym leczeniu 3D wszelkich wad. Wszystkie elementy, które składają się na aparat ortodontyczny, są tworzone indywidualnie dla danego pacjenta.

odciskuzebienia

Lingwalny

Aparat ten jest idealną alternatywą dla klasycznego, mocno widocznego, metalowego urządzenia. Jest to bardzo nowoczesny i kosztowny typ leczenia ortodontycznego. Niemniej jednak to wspaniałe rozwiązanie dla osób, które z racji wykonywanego zawodu bądź wysokiego poczucia estetyki nie mogą pozwolić sobie na ekspozycję standardowego aparatu.

Główną zaletą owego urządzenia jest fakt, iż zostaje przymocowany od wewnętrznej strony uzębienia. Dzięki temu staje się w ogóle nie widoczny. Z uwagi na indywidualne projektowanie jest bardzo skuteczny w swoim działaniu oraz nie sprawia dyskomfortu. Od podstawowego urządzenia różni się przede wszystkim brakiem pierścieni.

Aparaty ortodontyczne u dzieci

Wczesne wykrycie nieprawidłowości związanych ze zgryzem pozwolą na zastosowanie odpowiednich technik leczenia aparatem. Dzieciństwo to najlepszy czas, aby rozpocząć konieczną terapię ortodontyczną. Nierozwinięte uzębienie jest na tyle elastyczne, że z łatwością można dokonywać w nim wszelkich korekt.

Dla dzieci zmagających się z wadami zgryzu najczęściej zalecane są aparaty ruchome. Pozwalają one skorygować lekkie nieprawidłowości czy szpary międzyzębowe. Są przeznaczone dla osób, które w jamie ustnej posiadają jeszcze uzębienie mieszane.

dzieckopodczaswizytystomatologicznej (1)

Podsumowanie

Szereg ludzi zmaga się z nieprawidłowościami uzębienia. Na leczenie ortodontyczne mogą zdecydować się osoby w każdym wieku. Szeroko rozwinięta technika pozwala na zastosowanie różnych wariantów aparatów ortodontycznych, które sprawią, że będziemy mogli uśmiechać się bez obaw.