IT Recruitment Kraków – sposób na odciążenie działu HR

IT Recruitment

Usługa IT Recruitment Kraków nie stanowi większego wyzwania i problemu dla doświadczonych specjalistów. Rekruterzy pracujący na co dzień dla zleceniodawców w branży IT mają bowiem swoje sposoby na szybką i skuteczną rekrutację. Cały proces rekrutacyjny powinien być jednak odpowiednio przemyślany. Bez planu działania i określenia głównych celów rekrutacji nie można liczyć na stuprocentowe powodzenie.

Osobom niedoświadczonym w tematach rekrutacji poszukiwanie nowych pracowników spędza sen z powiek. Wówczas warto zainteresować się usługą, jaką jest IT Recruitment Kraków. Korzystając z pomocy specjalistów, pracodawca zyskuje nie tylko odpowiednie wsparcie merytoryczne ekspertów, ale i niezbędny sprzęt oraz narzędzia do przeprowadzenia nowoczesnej rekrutacji. Do lamusa odchodzą bowiem metody tradycyjne. Dziś liczy się automatyzacja, cyfryzacja, innowacyjność i… szybkość.

Wyzwanie dla działu HR

Pracownicy działu Human Resources (HR) mają na co dzień niezliczoną ilość obowiązków do wykonania. Do ich czynności zalicza się pozyskiwanie kandydatów na wolne stanowiska pracy oraz przeprowadzanie procesu rekrutacji od A do Z. HR-owcy kierują karierami pracowników i zarządzają zasobami ludzkimi. Niekoniecznie muszą dbać o znalezienie nowych pracowników. Do ich zadań częściej należy utrzymanie w firmie wysoko wykwalifikowanego specjalisty na dłużej. Tzw. miękka odmiana HR zajmuje się procesami rekrutacyjnymi w kontekście EmployerBrandingu oraz dbaniem o całokształt środowiska pracowniczego i wzajemne relacje. Mimo doskonałej organizacji pracy własnej najczęściej przedstawiciele działu HR „zasypani” są pracą. Nic więc dziwnego, że obowiązki rekrutacyjne spadają coraz częściej na inne osoby. Nie może to być jednak nikt przypadkowy. Z pomocą przychodzą specjaliści IT Recruitment.

Coraz więcej pracodawców korzysta z usług profesjonalnych headhunterów. Przede wszystkim ze względu na znaczne minimalizowanie ryzyka wystąpienia licznych błędów rekrutacyjnych. Współpracując z firmami oferującymi RPO (RecruitmentProcess Outsourcing), pracodawca nie tylko wzmacnia swój wizerunek, ale i ma pewność pozyskiwania najlepszych kandydatów. Zespół specjalistów przenika bowiem do struktury organizacji, by być jak najbliżej klienta i jak najlepiej poznać jego potrzeby. Zlecenie procesu rekrutacyjnego programistów zewnętrznej firmie pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze.

IT Recruitment Kraków w Sowelo Consulting

IT Recruitment w Krakowie to usługa, którą ma w swojej ofercie Sowelo Consulting. Najlepsi specjaliści w dziedzinie headhuntingu dbają o ciągłe poszerzanie własnej cieci kontaktów i odpowiedni sourcing. Dzięki temu mają oni dostęp do szczegółowej bazy danych specjalistów w dziedzinie IT. W odpowiednim czasie wykorzystują te informacje, by nawiązać kontakt z wybranymi osobami.

IT Recruitment Kraków

Najlepsze talenty z branży rekrutowane są przy wykorzystaniu narzędzi Direct/ExecutiveSearch. Poszukując specjalistów, rekruterzy pojawiają się na eventach, szkoleniach i warsztatach. Doświadczenie w pracy z najlepszymi z branży pokazuje, że obecnie poszukiwanie talentów ma sens jedynie „u źródła”. Bierna stagnacja nie przynosi bowiem rezultatów, którymi można by poszczycić się wśród konkurencji. Successraterekruterów pracujących w krakowskim Sowelo Consulting utrzymuje się na wysokim procentowym poziomie.

Zmiany w rekrutacji IT

Obecne czasy są wręcz nieprzewidywalne. Zmienia się nie tylko sposób rekrutacji (co stało się widoczne zwłaszcza w czasie trwającej pandemii), ale również oczekiwania pracowników. O ile nie dziwi rekrutacja zdalna w IT, coraz więcej osób zwraca uwagę na zmianę nastawienia pracowników i powody odejścia do konkurencji.

W procesie IT Recruitment nacisk kładzie się nie tylko na pozyskanie jak najlepszego pracownika, ale i utrzymanie go w firmie. Wykwalifikowani specjaliści (talenty) w branży IT spodziewają się okoliczności, w których będzie możliwy ich ciągły osobisty i zawodowy rozwój. Obecnie brak możliwości uczestnictwa w „rozwojowych” projektach jest najczęstszym powodem, dla którego programiści przyjmują inne oferty pracy. Już nie najważniejszą motywacją są atrakcyjniejsze zarobki.

Od tego, by otrzymywać więcej pieniędzy, programiści wolą pracować na lepszym sprzęcie, nad ciekawymi projektami, uczyć się nowości i mieć dostęp do nowinek technicznych. Specjaliści IT planują wobec tego dokładnie swoją karierę zawodową, dbają o poziom satysfakcji, którą czerpią z pracy. Trend ten jest obecnie pozytywny. Często nawet lepiej jest inwestować w siebie i własne umiejętności niż w stan konta.

IT Recruitment Kraków – przygotowanie do procesu rekrutacji

Do rekrutacji w IT przygotować się powinni nie tylko pracodawcy, ale i potencjalni pracownicy. Chociaż obecnie trudno jest znaleźć dobrych fachowców, którzy pozostają bez pracy,  pracodawca nie zatrudni w swoim zespole pierwszego lepszego kandydata. Specjalista IT powinien wiedzieć, co go interesuje, pasjonuje i ciekawi. Bez samoświadomości nie będzie w stanie przekonać przyszłego szefa do swoich racji. Pracodawcy cenią nie tylko doświadczonych ekspertów, ale również pasjonatów, którzy kreatywnie i dokładnie wypełniają swoje obowiązki.

Kandydat powinien zawsze mieć pod ręką odpowiednio przygotowane CV. Musi ono być jak najbardziej spersonalizowane. W tym celu unika się gotowych szablonów dostępnych w internecie. Niektóre firmy w celach aplikacyjnych wykorzystują specjalne formularze rekrutacyjne. Jest to pierwszy krok do automatyzacji procesu rekrutacji. Specjaliści IT Recruitment Kraków nie pochylają się bowiem nad każdym CV z osobna. W ocenieniu dokumentów aplikacyjnych i wyborze najlepszych kandydatur pomagają im specjalne systemy. Dlatego też niezwykle ważne jest, by w CV zawrzeć wszystkie najistotniejsze informacje – powinna to być skrupulatna i dobrze przemyślana prezentacja kandydata.

Tak jak headhunterzy przeprowadzają sourcing i research, tak kandydaci do pracy w branży IT powinni zorientować się na temat stanowiska, na które aplikują i DNA samej firmy. Wiedza pomaga nie tylko w przebiegu procesu rekrutacji, ale i w rozpoczęciu kariery w firmie. O wiele łatwiej wejść bowiem do zespołu, którego specyfikę po prostu się zna. Znajomość specyfiki firmy daje kandydatowi przewagę nad innymi podczas rozmów kwalifikacyjnych.

 

Polecamy:
Kursy w Krakowie – dlaczego warto inwestować w szkolenia zawodowe?