Rak piersi: Krakowianki – badajcie się!

breast-2840338_960_720

Rak pojawia się, gdy zmiany zwane mutacjami mają miejsce w genach regulujących wzrost komórek. Mutacje pozwalają komórkom dzielić się i mnożyć w niekontrolowany, chaotyczny sposób. Komórki ciągle się namnażają, tworząc kopie, które stają się coraz bardziej anormalne. W większości przypadków kopie komórek ostatecznie tworzą guz.

Rak piersi to rak, który rozwija się w komórkach piersi. Zazwyczaj rak tworzy się w gruczołach lub kanałach piersi. Pierwsze są gruczołami wytwarzającymi mleko, a kanały są drogami, które przenoszą mleko z gruczołów do brodawki sutkowej. Rak może również występować w tkance tłuszczowej lub włóknistej tkance łącznej w obrębie twojej piersi.

Niekontrolowane komórki nowotworowe często atakują inną zdrową tkankę piersiową i mogą przemieszczać się do węzłów chłonnych pod pachami. Węzły chłonne są pierwotną ścieżką, która pomaga komórkom nowotworowym przenieść się do innych części ciała.

Jak powszechny jest rak piersi?

Według danych rak piersi jest najczęstszym rakiem u kobiet. Inwazyjny rak piersi to rak, który rozprzestrzenił się z przewodów lub gruczołów na inne części ciała. Każdego roku mnóstwo kobiet umiera z powodu tej choroby – również w Krakowie, dlatego tak bardzo ważne jest wiedzieć jak i kiedy samodzielnie zbadać piersi. Rak piersi można jednak również zdiagnozować u mężczyzn.

Rodzaje raka piersi

Istnieje kilka rodzajów raka piersi, podzielonych na dwie główne kategorie: inwazyjną (jak wspomniano powyżej) i nieinwazyjną. Podczas gdy rak inwazyjny rozprzestrzenił się z kanalików piersiowych lub gruczołów do innych części piersi, rak nieinwazyjny nie rozprzestrzenia się z pierwotnej tkanki. Rodzaj nowotworu, który został określony wpływa na konkretne opcje leczenia, jak również twoje prognozy (prawdopodobny wynik długoterminowy). Dowiedz się więcej o rodzajach raka piersi, aby mieć tego świadomość.

Inwazyjny rak piersi

Inwazyjny rak piersi jest rzadkim, ale agresywnym typem raka piersi. Stanowi jedynie od 1 do 5 procent wszystkich przypadków raka piersi. W tym stanie komórki blokują węzły chłonne w pobliżu piersi, więc naczynia limfatyczne w piersiach nie mogą prawidłowo funkcjonować. Zamiast tworzenia guza, nowotwór ten powoduje, że Twoja pierś puchnie, wygląda na zaczerwienioną i jest bardzo ciepła. Rakowata pierś może wyglądać na postrzępioną i grubą, jak skórka pomarańczy.

Ten nowotwór może być bardzo agresywny i szybko się rozwijać. Z tego powodu ważne jest, aby natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy. Dowiedz się więcej o tych objawach, które może powodować by trzymać rękę na plusie.

Potrójnie ujemny rak piersi

Potrójnie ujemny rak piersi jest rzadkim typem choroby, dotykającym jedynie około 10 do 20 procent osób z rakiem piersi. Aby być zdiagnozowanym jako osoba z potrójnie ujemnym rakiem piersi, nie może być obecności receptorów estrogenowych. Receptory te są komórkami, które wiążą się lub przyłączają do hormonu estrogenu. Jeśli guz ma receptory estrogenowe, potrzebuje estrogenu do wzrostu. Tak samo brakuje receptorów progesteronu. Receptory te są komórkami, które wiążą się z hormonem progesteronem.