Czym jest produkcja filmowa oraz jak wygląda przykładowa realizacja? – Krótki przewodnik

20220518125148_g2a531ed74c6039462c63298efccd4101173c226f182c7136aee46200c9c776a06246904a3b22fab5b1c67d587fe16dc1_640.jpg

Coraz więcej osób prowadzących własną działalność biznesową traktuje film jako podstawowe narzędzie marketingowe. To oczywiście może sprawić, że Twoim treściom wideo jest trochę trudniej wyróżnić się z globalnego tłumu, bez względu na to, jak bardzo są one oryginalne. 

W obecnych czasach, aby skutecznie reklamować swoje towary i usługi, przedsiębiorca powinien współpracować ze studio filmowym, które tworzy profesjonalne filmy marketingowe. Ten krótki przewodnik da Ci podstawową wiedzę na temat – czym jest produkcja filmowa oraz jak wygląda taka przykładowa realizacja.

Filmy w Internecie

Choć w Internecie dominują treści wideo, to stworzenie “zgrabnie wyglądającego” i jednocześnie skutecznego filmu marketingowego nie jest łatwym zadaniem. W dobie wszechobecnych mediów społecznościowych, w których uwaga odbiorcy stała się “towarem”, informacje zawarte w filmie mogą skutecznie wypromować biznes. Reklamy są integralną częścią brandingu, a filmy w Internecie nie tylko dostarczają podstawowych informacji o produkcie, ale także budują wizerunek marki, przekazują jej idee, główne wartości i promują. 

Nie podlega dyskusji fakt, że film reklamowy może przekonać konsumenta do zakupu produktu. Z tego właśnie powodu, aby stworzyć skuteczną reklamę, duże firmy zatrudniają agencje reklamowe, które opracowują kampanie marketingowe. Warto jednak wiedzieć, że w Polsce, niektóre agencje reklamowe same nie nagrywają filmów, a wynajmują w imieniu klienta – dom produkcyjny (studio filmowe), aby “ożywić” wymyśloną przez siebie koncepcję. 

W tym miejscu muszę dodać, że choć w większości przypadków agencje reklamowe potrzebują filmowców z domu produkcyjnego do realizacji swoich pomysłów, to niezależne studio filmowe nie zawsze potrzebuje agencji reklamowej. Wiele domów produkcyjnych w Polsce zajmuje się brandingiem we własnym zakresie, a ich usługi są dostępne dla “zwykłego Kowalskiego”.

Czym jest produkcja filmowa?

Produkcja filmowa jest kojarzona z działalnością prowadzącą do powstania filmu. Ale nie warto na ten temat zbytnio się rozpisywać, bo jeśli zdecydujesz się na współpracę, to dom produkcyjny odpowiada za wszystkie czynności produkcyjne. Niemniej jednak istnieje kilka podstawowych faz produkcji filmowej i te etapy obejmują wszystko – od przedstawienia pomysłu na obraz, aż do dostarczenia filmu końcowego.

Dom produkcyjny odpowiada za płynny przebieg wszystkich czynności: preprodukcja, produkcja i postprodukcja, do których w zależności od potrzeb zatrudnia różnych wykwalifikowanych fachowców (reżyser, scenarzysta, operator kamer, aktorzy). Trzeba pamiętać, że przeniesienie pomysłu na reklamę na papier, a następnie jego realizacja to 2 różne rzeczy, a nagrania filmowe są częścią trudniejszą. Ale firma zajmująca się produkcją filmów może zmienić styl i skuteczność obrazów wideo. Nie od dziś bowiem wiadomo, że dobry dom produkcyjny może ulepszyć każdy pomysł i przekształcić go w coś niesamowitego. 

Realizacje filmowe w Polsce – przykłady 

Domy produkcyjne w Polsce są przede wszystkim zaangażowane w dostarczanie klientom wysokiej jakości usług z zakresu produkcja filmowa i fotografia biznesowa. Ta oferta stale zyskuje na popularności, bo nie wszystkie firmy dysponują budżetem, by zatrudnić własny zespół filmowy na pełny etat. Zamiast tego możemy zlecić wykonanie nagrania zewnętrznej agencji posiadającej doświadczenie w tworzeniu filmów. 

Tak więc, w przypadku chęci nakręcenia filmu reklamowego, video marketingu – studio filmowe może być Twoim kompleksowym rozwiązaniem. Jakie są inne realizacje filmowe? W tym miejscu posłużę się przykładem, bo warto wiedzieć jakie filmy “wchodzą w grę” jeśli chcesz stworzyć rozpoznawalną markę lub skuteczną akcję promocyjną. Wracając do tematu – filmy dla biznesu w Polsce, dla przykładu, produkcja filmowa Kraków podaje takie informacje (cytuję): – “Jakie produkcje filmowe możesz nam powierzyć? Realizujemy:

 • FILMY KORPORACYJNE
 • FILMY PROMOCYJNE
 • FILMY INSTRUKTAŻOWE
 • PREZENTACJE MULTIMEDIALNE
 • SPOTY REKLAMOWE
 • VIDEO MARKETING
 • FILMY NA SOCIAL MEDIA
 • PRODUKCJE WIZERUNKOWE ORAZ PR
 • TELEDYSKI
 • RELACJE Z WYDARZEŃ
 • SPEKTAKLE TEATRALNE
 • FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE I PEŁNOMETRAŻOWE”.

Podsumowanie:

Oczywiście, możesz mieć jakieś pojęcie o koncepcji, celu i ogólnym “wyglądzie” swojego filmu, ale studio filmowe będzie miało wszystkie narzędzia, aby urzeczywistnić Twoją wizję. Istnieje wiele kwestii, których mogłeś nie wziąć pod uwagę, takich jak np.: animacja, miksowanie dźwięku i obrazu. Nie wspominając już o tym, że w studio filmowym będą mieć “pod ręką” całą fachową wiedzę, sprzęt i umiejętności, które zaspokoją Twoje potrzeby w zakresie marketingu wideo.