Jak przygotować podziękowanie za współpracę?

romain-dancre-doplSDELX7E-unsplash

Na odejście z pracy decydujemy się w różnych okolicznościach. Nawet, jeśli na dotychczasowym stanowisku nie wszystko układało się tak, jak powinno, nie powinniśmy palić za sobą mostów. Rezygnując z zatrudnienia warto podziękować tak przełożonym, jak i współpracownikom. Podziękowanie za współpracę z pewnością ucieszy też kolegów z innych działów. Oczywiście, przygotowanie podziękowania za współpracę może być dość skomplikowane dla osoby, która opracowuje taki dokument pierwszy raz. Warto więc poznać kilka zasad, które ułatwią to zadanie.

Po pierwsze – wybierz najciekawszą formę podziękowania za współpracę

Jeśli nasz plan zakłada wysłanie ogólnych podziękowań do współpracowników, najlepszą opcją wydaje się droga mailowa. Pozwala ona na wysłanie wiadomości do wielu osób, a jednocześnie stwarza możliwość szybkiego udzielenia odpowiedzi przez te z nich, które zechcą przekazać nam słowa wsparcia i życzenia pomyślności. Droga elektroniczna sprawdza się też znakomicie podczas pracy zdalnej, gdy nie ma możliwości zobaczenia się ze współpracownikami.

Oczywiście, ten popularny sposób rozsyłania podziękować nie jest jedynym, na jaki możemy się zdecydować. Jeśli firma nie jest duża, a my mamy możliwość spotkania się z zespołem, możemy przygotować krótką przemowę, a podziękowania w formie papierowej wydrukować i wręczyć osobiście. W niewielkim zespole wysłanie ich mailem może być odebrane jako próba wywyższenia się albo jako manifestowanie tego, że nie chce się mieć już nic wspólnego z kolegami z pracy.

Po drugie – jeśli tylko jest to możliwe, postaw na indywidualne podejście

Tworząc podziękowania za współpracę ma się na uwadze przede wszystkim ich pozytywny odbiór. Nie warto więc ograniczać ich do konwencjonalnej formuły. Dobrze jest odnieść się do pozytywnych doświadczeń, które sprawiały, że atmosfera w firmie była wyjątkowa. Jeśli zespół nie jest duży, można też w podziękowaniach nawiązać do każdego z jego członków wskazując na tą jego cechę, która motywowała nas do pracy, poprawiała humor albo po prostu sprawiała, że raźniej znosiło się trudy walki z terminami, roszczeniowymi klientami i wiecznie niezadowolonym zarządem.

Po trzecie – podaj dane kontaktowe

Pożegnanie z pracą nie musi oznaczać wymazania z pamięci naszej osoby. Warto więc podać dane kontaktowe, które sprawią, że osoby chcące podtrzymywać koleżeńską relację będą miały ułatwione zadanie. Oczywiście, nie musimy informować o adresie, pod którym mieszkamy. Jeśli nie chcemy, nie musimy także wspominać o tym, gdzie będziemy teraz pracować. Nie zaszkodzi jednak, jeśli podamy prywatny numer telefonu i podpowiemy, jak szukać nas na portalach społecznościowych.

Polecamy:
Jak zdobyć prawo jazdy?
Która wypożyczalnia samochodów przy lotnisku Kraków-Balice działa w nocy?