Przyczyny nadmiernej wilgoci w domu i sposoby na jej zwalczenie

deborah-cortelazzi-gREquCUXQLI-unsplash (1)

Nadmiar wilgoci w domu nie wpływa korzystnie na jego mieszkańców. Warto więc niwelować skutki jej działania od razu, jak tylko się zorientujemy, że z mikroklimatem we wnętrzu jest coś nie tak. Im dłużej wilgoć ma wpływ na nasze wnętrze, tym trudniej może być się jej pozbyć.

Przyczyny wilgoci we wnętrzu mogą być różnorodne. Często jest to efekt wad konstrukcyjnych w budynku, kiepsko wykonanej termomodernizacji, w której znajdują się mostki termiczne. Przyczyną wilgoci może również być niesprawna lub mało wydajna wentylacja, która nie radzi sobie z odprowadzaniem z pomieszczenia zużytego powietrza. Działanie wilgoci we wnętrzu bywa na samym początku trudne do namierzenia. Czasem po prostu powietrze jest nieco cięższe. Dopiero później na ścianach pojawiają się pierwsze wykwity pleśni i grzybów, a także pojawia się charakterystyczny zapach stęchlizny. Warto więc próbować pozbyć się wilgoci jak najszybciej, gdyż jest ona wyjątkowo szkodliwa dla naszego zdrowia. Może powodować dolegliwości ze strony układu oddechowego, nawracające infekcje, a także obniżenie odporności organizmu.

Jak się pozbyć pleśni i wykwitów?

Gdy we wnętrzu jest wyjątkowo wilgotno od dawna i ściany zdążyły pokryć się różnymi wykwitami, na samym początku potrzebny jest gruntowne wietrzenie pomieszczeń oraz równie gruntowny remont. Ściany, które są pokryte grzybem, trzeba zedrzeć do gołego tynku, pokryć środkami antygrzybiczymi i innymi substancjami ochronnymi, a następnie pomalować. Warto jednak mieć świadomość, że jest to jedynie doraźne działanie. Jeśli nie obniżymy poziomu wilgotności we wnętrzu, trzeba liczyć się z tym, że pleśnie i grzyby będą nawracać. Dobrym rozwiązaniem, aby szybko osuszyć wnętrze, może być osuszacz powietrza o dopasowanej mocy i wydajności. Osuszacz działa szybko i sprawnie, co pozwala na usunięcie nadmiaru wilgoci w bardzo krótkim czasie.

A może sprawna klimatyzacja?

Skutecznym sposobem na nadmiar wilgoci we wnętrzach mogą być również klimatyzatory domowe, których głównym, ale nie jedynym zadaniem, jest obniżanie temperatury we wnętrzach w sezonie letnim. Klimatyzatory w czasie wydajnej pracy nie tylko chłodzą powietrze, ale również mocno je osuszają. To idealna opcja w przypadku wilgotnych wnętrz. Dobrej klasy klimatyzatory są również wyposażone w filtry pochłaniające bakterie, pleśnie, zanieczyszczenia, kurz, alergeny oraz wiele innych szkodliwych substancji znajdujących się w powietrzu. Dzięki klimatyzacji można z zawilgoconych pomieszczeń pozbyć się nie tylko nadmiaru wilgoci, ale również powstających w takich warunkach chorobotwórczych drobnoustrojów. Jeśli chcemy, aby klimatyzacja działała sprawnie i wydajnie przez długi czas, warto korzystać z usług wyspecjalizowanych firm, które mają wiedzę i doświadczenie w tym temacie. Lepiej nie brać się za montaż klimatyzacji na własną rękę, gdyż możemy popełnić sporo błędów. A wszelkie błędy montażowe mogą być problemowe w późniejszym użytkowaniu.