Przewozy osób z lotniska – jakie formalności czekają Cię w urzędzie?

autobusy-do-krakow-airport-zmiany_1470225153

Przemysł transportowy w celach zarobkowych jest dość popularną formą zarobku, z czego korzystają podróżujący, szukający wygodnego transportu chociażby na lotnisko. Zakładając jednak firmę zajmującą się przewozem osób należy spełnić szereg formalności, aby w ogóle móc zajmować się profesjonalnym transportem ludzi.

Jakie przepisy?

parking lotnisko wrocławPodstawowym dokumentem, regulującym kwestie związane z transportem jest Ustawa o transporcie drogowym. Zakładając firmę, która będzie zajmować się odpłatnym transportem ludzi, chociażby na wspomniane wcześniej lotnisko, należy posiadać odpowiednią licencję umożliwiającą pracę jako kierowca, niezależnie od wielkości prowadzonego pojazdu. Zakładając własną firmę transportową należy spełnić kilka warunków. Przede wszystkim co najmniej jedna z właścicieli przedsiębiorstwa powinna posiadać certyfikat kompetencji zawodowych, każdy z samochodów powinien mieć odpowiednie zabezpieczenia, a każdy z zatrudnionych kierowców powinien posiadać odpowiednie kwalifikacje. Przewoźnik powinien posiadać wspomnianą licencję, która jest inna dla transportu krajowego i międzynarodowego. Aby ją otrzymać, konieczne jest posiadanie wspomnianego certyfikatu.

Zakładając własną firmę należy znać zagadnienia związane z umowami, reklamacjami, ubezpieczeniami i gwarancjami. Istotna jest również znajomość przepisów, regulujących branżę, w której działamy. Zdobycie potrzebnych certyfikatów możliwe jest na kursach, których koszt waha się między 700, a 1000 złotych. Aby uzyskać licencję należy spełniać wymagania odnośnie certyfikatu, a także posiadać zabezpieczenie finansowe i nie być karanym. Licencje na przewóz są zazwyczaj czasowe, czyli nadawane na określony czas. Na przewóz autobusem można otrzymać licencję o maksymalnej długości 5 lat, co wynika z przepisów Unii Europejskiej, natomiast licencja na przewóz krajowy waha się między 2, a 50 lat ważności.

Jak rozpocząć pracę transportując na lotnisko?

Transport ludzi generuje wiele formalności, które należy zrealizować, aby móc zarabiać na tej dziedzinie transportu. Mając jednak na uwadze, że zajmujemy się transportem ludzi, niezmiernie ważne jest ich bezpieczeństwo w czasie jazdy, stąd też wszelkie formalności są w pełni uzasadnione. Decydując się na działalność w transporcie ludzi warto jest zająć się dokonywaniem wszelkich formalności po kolei, aby nie zaskoczyła nas ich ilość. Patrząc na finansową stronę całego przedsięwzięcia, przygotowanie do takiej działalności generuje dość spore wydatki na wstępie, jednak z czasem można liczyć na dość szybki zwrot poniesionych inwestycji.

Choć na rynku istnieje całkiem sporo firm zajmujących się transportem ludzi, to jednak jest to taka dziedzina działalności, która może przynieść nam zarobki na godnym poziomie, pod warunkiem odpowiedniego prowadzenia firmy. Decydując się na transport ludzi warto zainwestować w dobrej jakości samochody oraz wykwalifikowanych kierowców, dzięki czemu zapewnimy podróżującym bezpieczeństwo i wygodę, a nam godne zarobki.

Interesuje Cię tematyka specjalistycznego transportu? Tutaj uzyskasz więcej informacji.