Jak przewozić psa w samochodzie?

20211229100808_download

Każdy właściciel psa niejednokrotnie był zmuszony przewieźć swojego pupila samochodem. Czy jest to wizyta u weterynarza, wyjazd na krótką wycieczkę, czy daleka wyprawa samochodem, powinniśmy zachować zasady bezpieczeństwa, które zagwarantują spokojną podróż.

Jak nie należy przewozić psa samochodem?

Jeżeli nasz pies jest duży, to najczęściej umieszczamy go na tylnym siedzeniu lub w bagażniku, jeśli jest to hatchback lub kombi, i ruszamy w drogę. Czy zastanawiałeś się kiedyś, co mogłoby się stać, gdyby, doszło w takiej sytuacji do kolizji. W razie wypadku nie tylko zwierzę może ucierpieć, ale także może spowodować poważne obrażenia u kierowcy lub pasażerów. Umieszczony na tylnym siedzeniu pies, w przeciwieństwie do przypiętego pasami kierowcy podczas kolizji poleci na zasadzie bezwładności w kierunku uderzenia. Co gorsza, podczas wymuszonego lotu zwierzę może wpaść na kierowcę lub pasażera. Jeżeli przykładowo waga twojego labradora wynosi 35 kilogramów, a wypadek nastąpił przy prędkości 40 km/h, to masa psa biorąc pod uwagę przeciążenie, wzrośnie do 1400 kg.

Jeżeli pies jest mały, zdarza się, że niektórzy właściciele trzymają go na kolanach podczas prowadzenia samochodu. Niestety takie zachowanie jest szczytem lekkomyślności. Tak więc Toy Terriery i Shih Tzu, które leżą między kierownicą a kierowcą po prostu czekają na swój nie do pozazdroszczenia los. W razie wypadku albo zostaną z dużą siłą wrzucone pomiędzy pedały i poskręcany plastik, albo będą uderzone przez poduszkę powietrzną.

Dodatkowo należy wspomnieć, że psy podróżujące w ten sposób czasami same stają się przyczyną wypadków drogowych, w nieprzewidywalny sposób wpływając na kierowcę.

Jak bezpiecznie przewozić psa samochodem?

Oczywiście uniknięcie wymienionych powyżej konsekwencji jest dość proste, wystarczy stworzyć dla naszego pupila bezpieczne miejsce w samochodzie. Przykładowo możemy kupić specjalne szelki wpinane do gniazda pasów bezpieczeństwa, które będą działać na podobnej zasadzie jak nasze pasy. Dzięki nim nie musimy się obawiać, że nasz pupil uderzy z dużą siłą w nas lub np. przednią szybę pojazdu.

Jeśli nasz pies należy do niewielkich ras, możemy zakupić specjalny transporter dla zwierząt. Najczęściej jest on wykonany z wytrzymałych materiałów, co gwarantuje dodatkową ochronę. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest to, że możemy w nim przewozić naszego psa nie tylko samochodem, ale także pojazdami komunikacji miejskiej.

Jeżeli przewozimy dużego psa w bagażniku naszego kombi, to warto zakupić specjalną siatkę, która oddzieli kabinę od tylnej części samochodu. Dzięki niej nawet przy silnym zderzeniu pies nie wpadnie na pasażerów.

Przewóz psa samochodem nie jest zbyt kłopotliwy, kiedy zastosujemy odpowiednie środki bezpieczeństwa. Problemy mogą pojawiać się kiedy, trasa naszego przejazdu jest długa i wiąże się z dodatkowymi trudnościami. Przykładowo, kiedy chcemy przewieźć psa do Szwecji, to nie tylko musimy zmierzyć się z długą jazdą samochodem, ale także będziemy przemieszczać się promem, oraz musimy spełnić dodatkowe formalności. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z usług profesjonalnej firmy wyspecjalizowanej w transporcie zwierząt domowych.